Ayva fidan üretiminde aşı makinalarının aşı başarısı üzerine etkileri
Effects of grafting machines on graft success in quince sappling production
- Tez No: 520786
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, 2016 ve 2018 yıllarında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Meslek Yüksekokulu deneme sahasında yürütülmüştür. Çalışmada, ayva fidan üretiminde üç aşılama zamanı (15 Mart, 15 Nisan ve 15 Mayıs) ve üç aşı tipinin (el ile yapılan dilcikli aşı ve aşı makinesi ile yapılan semer aşı (Makine 1 (3T Art marka) ve Makine 2 (Zenport marka)) aşı tutma, aşı sürme, aşı sürgün uzunluğu, aşı sürgün çapı ve bir yıl sonunda satışa sunulabilecek fidan sayısı üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 15 bitki olacak şekilde kurulmuş ve Ekmek ayva çeşidi iki yıllık Quince A anacına aşılanmıştır. Araştırma sonucunda, aşı tutma oranları ilk yılda %60.0 ile %86.67 arasında, ikinci yılda ise %62.22 ile %95.55 arasında değişim göstermiştir. Aşı sürme oranları ilk yılda %44.44 ile %77.78 arasında, ikinci yılda ise %51.11 ile %88.89 arasında değişim göstermiştir. Bu parametrelerde her iki yılda 15 Nisan tarihinde yapılan dilcikli aşıdan en yüksek sonuçlar alınmıştır. Aşı sürgün uzunlukları ilk yılda 31.67 cm ile 40.10 cm arasında, ikinci yılda ise 32.14 cm ile 40.59 cm arasında değişmiştir. Aşı sürgün çapları ilk yılda 4.70 mm ile 5.77 mm arasında, ikinci yılda ise 4.99 mm ile 6.08 mm arasında değişmiştir. Yıl sonunda satışa sunulabilecek fidan sayıları ilk yılda %35.55 ile %68.89 arasında, ikinci yılda ise %44.4 ile %77.78 arasında değişmiştir. Bu parametrelerde her iki yılda 15 Mart ve 15 Nisan tarihlerinde yapılan dilcikli aşıdan en yüksek sonuçlar alınmıştır. Genellikle bütün parametrelerde en iyi aşı metodu dilcikli aşı olmuştur. Manuel çalışan aşı makinalarından (özellikle Makine 1) bütün parametrelerde düşük sonuçlar alınmıştır. Bütün parametrelerde 15 Nisan'da yapılan aşılardan en iyi sonuçlar alınırken 15 Mart ve 15 Mayıs tarihlerin yapılan aşılardan en düşük sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at the Abant İzzet Baysal University, Vocational High School of Bolu research areas in 2016 and 2018 years. This research was conducted to determine the effects of three different grafting periods (March 15, April 15 and May 15) and three grafting methods (tongue by hand and wedge grafting by two different manual grafting tools (Machine 1 (3T Art brand) and Machine 2 (Zenport brand)) on graft take, graft sprouting, graft shoot length, graft shoot diameter and number of sapling to be sold at the end of one year in quince sapling production. The experiment was carried out in a randomized factorial parcels design with three replications and 15 plants per replications and the quince 'Ekmek' was grafted on two-year old Quince-A rootstocks in the nursery conditions. In conclusion, graft take percentages varied from 60.0% to 86.67% in first year, from 62.22% to 95.55% in second year. Sprouting percentages varied from 44.44% to 77.78% in first year, from 51.11% to 88.89% in second yerar. These parameters, tongue grafting performed on April 15 gave the highest results in both years. Graft shoot lengths varied from 31.67 cm to 40.10 cm in first year, from 32.14 cm to 40.59 cm in second year. Graft shoot diameters varied from 4.70 mm to 5.77 mm in first year, from 4.99 mm to 6.08 mm in second year. Number of sapling to be sold at the end of one year in saplings varied from 35.55% to 68.89 % in first year, from 44.40% to 77.78% mm in second year. These parameters, tongue grafting performed on March 15 and April 15 gave the highest results in both years. In generally among all parameters the best type of grafting was tongue grafting. The wedge grafting with manual grafting tools (especially Machine 1) gave the lowest results in all parameters. Grafting period on April 15 gave the highest results, March 15 and May 15 gave the lowest results in all parameters.