Yeşil restoran uygulamaları, restoran atıklarının değerlendirilmesi ve geri kazanımı
Green restaurant practices, the evaluation and the recovery of restaurant wastes
- Tez No: 520787
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ MAZMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, Alanya'da bir restoran işletmesinde oluşan atıkların tür ve miktarlarının aylık ve mevsimsel olarak değişimleri ve atıkların karakterizasyonu çalışılmıştır. Çalışmada, restoranda oluşan atıklar yaş ve kuru atıklar olarak ayrılmış, kuru atıklar da kendi içerisinde kağıt-karton, plastik, cam ve metal olarak sınıflandırılmıştır. 2016 yılında restoranda oluşan katı atık miktarının yaklaşık 8750 kg olduğu ve en yüksek atığın Temmuz ayında oluştuğu tespit edilmiştir. Atıkların yaklaşık % 56'sı yaş (organik) atık, % 44'ü ise kuru (ambalaj) atıklar oluşturmaktadır. Kuru atıkların % 77'sinin kağıt-karton atıklarından, % 19'unun plastik atıklardan ve kalan % 4'ünün cam ve metal atıklarından olduğu bulunmuştur. Bulgular, oluşan katı atıkların ayrıştırılarak toplanması, atıkların değerlendirilmesi ve geri kazanım işlemlerinin restoranlar için uygulanabilir bir durum olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bir yiyecek ve içecek işletmesinde oluşan atıkların kaynağında ayrılmasının maddi kazanç sağlayacağı, geri dönüşüme katkıda bulunarak çevresel kirliliğin önüne geçilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, monthly and seasonal variations of the types and amounts of wastes formed in a restaurant operation in Alanya and the characterization of wastes have been studied. In the study, wastes generated at the restaurant are separated into wet and dry wastes, and dry wastes are classified as paper-cardboard, plastic, glass and metal. It was found that the amount of solid waste generated in the restaurant in 2016 is about 8750 kg and that the highest waste is formed in July. Approximately 56% of the wastes constitute age (organic) waste and 44% constitute dry (packaging) wastes. It was found that 77% of dry wastes were from paper- cardboard wastes, 19% from plastic wastes and the remaining 4% from glass and metal wastes. Findings show that the collection of solid wastes by separation, the evaluation of wastes and the recovery processes are applicable for restaurants. As a result, it has come to the conclusion that the separation of the wastes generated in the operation of a food and beverage business will be beneficial and that environmental pollution can be avoided by contributing to the recycling.