Ayaş (Ankara) koşullarında elma armut ve ayva fidanı üretiminde ilkbahar sürgün ve sonbahar durgun göz aşılarının karşılaştırılması
- Tez No: 76859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AYAŞ (ANKARA) KOŞULLARINDA ELMA,ARMUT VE AYVA FİDANI ÜRETİMİNDE İLKBAHAR SÜRGÜN VE SONBAHAR DURGUN GÖZ AŞILARININ KARŞILAŞTIRILMASI Dilek Erdin ELİVAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Hatice DUMANOĞLU 1998, Sayfa 50 Jüri : Doç.Dr. Hatice DUMANOĞLU Prof.Dr. Menşure ÇELİK Doç.Dr. Ali KÜDEN Bu çalışmada, Ayaş (Ankara) koşullarında elma, armut ve ayva fidanı üretiminde, ilkbahar sürgün ve sonbahar durgun T göz aşılarının kullanım olanakları, 1996-1998 yılla rı arasında araştırılmıştır. Araştırmada, Starkspur Golden Delicious ve Starkrimson elma {Malus domestica Borkh.), Akça ve Ankara armut (Pyrus communis L.) ve Eşme ayva (Cydonia vulgaris Pers.) çeşitleri kullanılmıştır. Elma çeşitleri MM106, armut ve ayva çeşitleri Quince A klon anacı üzerine aşılanmıştır. Araştırma sonucunda,durgun aşıda ilkbahar geç donlarından ve sürgün aşıda sonbahar erken donlarından zararlanan sürgün oram %0.0 olarak kaydedilmiştir. İncelenen tüm özellikler bakımından sonbahar durgun aşı, ilkbahar sürgün aşıya göre genellikle daha iyi sonuç vermiştir. Sürgün ve durgun aşılarda tutma oram sırasıyla elmada %66.7 ve %99.5; armutta %74.5 ve %96.1 ;ayvada %38.3-78.3 ve %100.0; tutan aşılarda sürme oranı elmada %52.2 ve %92.2 armutta %67.98-92.9 ve %59.7-95.0; ayvada %62.0 ve %91.6; ortalama fidan boyu elmada 0.5-54.9 cm ve 52.10-97.15 cm; armutta 11.91-67.56 cm ve 74.89-82.24 cm; ayvada 0.5-85.70 cm ve 125.85-158.93 cm; ortalama fidan çapı elmada 2.0-23.2 mm ve 21.0-37.2 mm; armutta 10.4-34.1 mm ve 30.5-44.6 mm; ayvada 2.0-32.1 mm ve 38.5-43.7 mm; I.boy fidan oram elmada %0.0 ve %0.0-3.3; armutta %0.0 ve %0.0- 3.7; ayvada %0.0-12.5 ve %38. 1-80.8; II.boy fidan oram elmada %0.0-1.3 ve %0.0-14.9; armutta %0.0 ve %0.0-5.5 ve ayvada %4.2 ve %16.1'dir. Genel olarak, Ayaş koşullarında, elma ve armutta ilkbahar sürgün ve sonbahar durgun T göz aşısı ile yüksek oranda kaliteli bir yaşlı fidan üretimi sağlanamamıştır. Ayvada ise özellikle durgun T göz aşısı ile çoğunluğu I.boy olan bir yaşlı fidan üretilebilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Elma, Malus domestica Borkh., armut, Pyrus communis L., ayva, Cydonia vulgaris Pers.; fidan üretimi, T göz aşı, ilkbahar sürgün aşısı, sonbahar durgun aşısı
Özet (Çeviri)
11. ABSTRACT Masters Thesis THE COMPARISION OF FALL AND SPRING BUDDING FOR NURSERY TREE PRODUCTION OF APPLE, PEAR, QUINCE IN AYAŞ (ANKARA) Dilek Erdin ELİ VAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hatice DUMANO?LU 1998, Page: 50 Jury : Assoc. Prof. Dr. Hatice DUMANO?LU Prof. Dr. Menşure ÇELİK Assoc. Prof. Dr. Afi KÜDEN In this research, usage possibilities of fall and spring T-budding were investigated for apple, pear and quince nursery tree production in Ayaş (Ankara) conditions between 1996- 1998 years. In this study, 'Satrkspur Golden Delicious ' and 'Starkrimson' apple (Malus domestica Borkh.), 'Akça' and 'Ankara' pear (Pyrus communis L.) and 'Eşme' quince (Cydonia Vulgaris Pers.) cultivars were used. Apple cultivars were budded on MM 106, pear and quince cultivars on Quince A clone rootstocks. At the end of the research, damaged shoot rate because of spring late frosts in fall budding and fall early frosts in spring budding was determined as 0.0%. Fall budding caused generally better results compared with spring budding for investigated all characteristics. Rate of budding success were 66.7% and 99.5% in apple; 74.5% and 96.1% in pear; 38.3- 78.3% and 100.0% in quince; rate of shooting in succeeded budding were 52.2% and 92.2% in apple;67.9-92.9% and 59.7-95.0% in pear; 62.0% and 91.6% in quince; average shoot length were 0.5-54.09 cm and 52.10 -97.15 cm in apple; 11.91-67.56 cm and 74.89-82.24 cm in pear; 0.5-85.70 cm and 125.85 -158.93 cm in quince; average shoot diameter 2.0-23.2 mm and 21.0-37.2 mm in apple; 10.4-34.1 mm and 30.5-44.6 mm in pear ;2.0-32.1 mm and 38.5- 43.7 mm in quince; nursery tree in class I were 0.0% and 0.0-3.3% in apple; 0.0% and 0.0- 3.7% in pear; 0.0-12.5% and 38.1-80.8% in quince; nursery tree in class II were 0.0-1.3% and 0.0-14.9% in apple; 0.0% and 0.0-5.5% in pear and 4.2% and 16.1% in quince, in the spring and fall budding, respectively. Generally, in apple and pear one year old and quality nursery tree production at high rate was not realized with spring and fatt T-budding in Ayaş conditions. Otherwise in quince, mostly one year old nursery tree in class I could be produced with especially fall T-budding. KEY WORDS: Apple, Malus Domestica Borkh., pear, Pyrus communis L., quince, Cydonia vulgaris Pers., nursery tree production, T-budding, spring budding, fall budding.