Ankara as the capital of Turkey: Its planning and development in the early republican period
Erken Cumhuriyet Devri Ankara'sının şehir planı ve imarı
- Tez No: 52081
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Ankara Türk halkının inanç ve çabaları sayesinde çıplak bir bozkırdan modern bir başkente dönüştürülmüştür. Mustafa Kemal arkadaşları ile birlikte milli mücadeleyi organize etmek amacıyla işgal altındaki İstanbul'dan Samsun'a geçmiş, Sivas Kongresi'nden sonraysa Anadolu'da yeni bir merkez kurulmuş, İstanbul ebedi başkent olmak özelliğini kaybetmişti. Kesin zaferden sonra, 13 Ekim 1923'te Ankara Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti ilan edilmiş, hakettiği konuma kavuşmuştu. Şehrin mimarisinde iki dönemden bahsedilebilir. İlk dönemde neo-klasik stil hüküm sürdü, 2. T.B.M.M. binası gibi. İkinci dönemdeyse Avrupa ve Kuzey Amerika'da yaygın olan modern mimari egemen olmuştur. Sade cepheli, yalın görünüşlü binalar yapılmaya başlandı, Hükümet Mahallesi, Cumhurbaşkanlığı konutu bu devir binalarıdır. Ankara'nın şehir planı Prof. Hermann Jansen tarafından yapılmıştır. Şehrir,- başkent seçilişinden Jansen'in kontratının bitiş tarihi 1939'a kadar olan dönemde yapılan çalışmalar heybetli binaları, geniş caddeleri, stadyumu, havaalanı, okulları ile Ankara'yı yabancı sermaye kullanılmaksızın modern bir başkent haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
1ABSTRACT Ankara As The Capital of Turkey: Its Planning and Development in Early Republican Period by Dilek inci Caner Atatörk's dream has been realised; his Ankara has been > transformed from4 a naked plateau into a modern city through the efîorts and belief of the Turkish people. The process which led to Ankara becoming the capital began when Mustafa Kemal made his came from occupied istanbul to the Black Sea port of Samsun to organize the resistance movement. With the convention of the National Congress in Sivas, Mustafa Kemal and his colleagues took över the country's government, leaving istanbul as the capital in nothing but name. After the final victory, Ankara became the capital and the symbol of the ne w Turkey on October 13, 1923. ~-The symbol jof the ne w Turkey was to be improved immediately and become a modern capital. The modern city was given a general north to south orientation, starting from the limits of the old city and leading across the plain along the main avenue, Gazi Bulvarı, passing through the most recent quarters of Yenişehir, and ending halfvvay up Çankaya Hill. Two stages can be distinguished in the architecture of the city. The first, in which the neo-Turkish style predominates, is exemplified by the building of the Grand Assembly, designed by Vedat Tek, vvhile the second stage is dominated by modernarchitecture as used in Europe and North America, with sober lines and smooth surfaces with emphasis on ventilation and comfort. The government quarter, bank buildings, and presidential palace were all built in this latter style. Ankara's city plan was drawn by German Prof. Hermann Jansen in 1928, with kilometers of faultless streets, proud buildings, a stadium, airport, schools and institutes, and later ail these created by the people's effort, without the help of foreign capital. This study seeks to present a comprehensive study of the evolution of Ankara from the National Struggle days to 1939 when Jansen's job came to an end.