Mikro kredi kullanımının tarım sektörü açısından değerlendirilmesi: Aydın ili örneği
Evaluation of microcredit usage intended for agriculture sector: The case study of Aydin province
  1. Tez No: 520818
  2. Yazar: SEDA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mikro kredinin, özellikle düşük gelirli kimselerin yaşam koşullarının belirli ölçüde de olsa iyileştirilmesi ve belki de diğer bir ifade ile topluma kazandırılması için önemli araçlardan biri olduğu ifade edilebilir. Bu tez çalışmasında, öncelikle kısa ve öz olarak mikro kredi (mikro finans) kavramı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ardından dünya ve Türkiye genelindeki uygulamalar, genel olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. İzleyen aşamada, Aydın ilinde, özellikle tarım ve hayvancılık sektöründe kullandırılan mikro kredi desteklerinden yararlanan ve yararlanmayan bireyler esas alınarak; gruplara göre, tanımlayıcı istatistikler ortaya konulmuş ve mikro kredi desteğinin etki değerlemesi yapılmıştır. Son aşamada ise, sonuç ve öneriler bölümü yer almıştır. Çalışmada, Aydın ilinde, 2012-2013 yılları esas alınarak, mikro kredi sisteminden destek alan ve benzer özelliklere sahip olan (hanehalkı geliri, arazi büyüklüğü gibi bazı sosyo-ekonomik karakteristikler vb.) 59 adet yararlanıcı ve mikro kredi desteğinden hiç yararlanmayan 61 adet birey de, karşılaştırma grubu olarak dikkate alınarak, toplam 120 adet birey ile anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın etki değerleme aşamasında; eğilim skoru eşleştirme yöntemi (PSM) ve ters olasılık ağırlıklandırması (IPW) tahmincileri kullanılarak, mikro kredi desteğinden yararlanmanın, hanehalkı geliri ve sahip olunan mal varlığı üzerindeki ortalama müdahale etkisi ve söz konusu destekten yararlanmış bireyler arasındaki ortalama müdahale etkisi hesaplanmıştır. Her iki tahminci kullanılarak yapılan analiz sonuçlarına göre, mikro kredi desteğinden yararlanmanın, yararlanmama durumuna göre bireyler ve dolayısıyla bu bireylerin içinde yaşamış oldukları hanehalkları gelirleri ve sahip oldukları mal varlıkları üzerinde pozitif etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. İzleyen çalışmalarda, özellikle tarım sektöründe faaliyet gösteren dar gelirli bireylere yönelik sağlanacak mikro kredi desteklerinin, yörelere, ürün desenlerine ve güncel gelişmelere göre dinamik bir şekilde planlanmasının faydalı olacağı tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
It can be argued that microcredit is one of the most important tools for improving the living conditions of low-income individuals, in particular to some extent, and perhaps, in other words, reintegrating these individuals into the society. In this thesis study, firstly the concept of microcredit (microfinance) is tried to be introduced in a short and concise way. Then applications worldwide and in Turkey, are evaluated in general. In the following stage, based on the individuals benefiting and not benefiting from the microcredit support provided in the province of Aydın, especially in the agriculture and livestock sector, according to the groups, after defining descriptive statistics, impact evaluation of microcredit support is carried out. Finally, the conclusion and suggestions sections are included. In the study, it is based on 2012-2013 years, 59 beneficiaries benefiting from the microcredit system and having similar characteristics (some socio-economic characteristics such as household income, land size, etc.) and 61 individuals who did not benefit from microcredit, a total of 120 individuals are surveyed. In the treatment effect of the study, average treatment effect (ATE) and average treatment effect on the treated (ATET) on household income and possessed property for benefiting from the microcredit support are calculated using propensity score matching (PSM) and inverse probability weighting (IPW) estimators. According to the results of the analysis using both estimators, it is calculated that the use of microcredit support has positive effects on the incomes of the individuals and therefore the households they live in and the assets they own. It is recommended that in the following studies it will be useful to plan microcredit schemes for low-income individuals, particularly in the agriculture sector, in a dynamic way, based on locality, product patterns and current developments.