On equivelar triangulations of surfaces
Yüzeylerin eşdeğerli üçgenlemeleri üzerine
  1. Tez No: 520817
  2. Yazar: EBRU ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Verilen bir $S$ yüzeyi üzerindeki üçgenleme iki üçgenin kesişimlerinin bir kenar, bir köşe veya boş küme olduğu bir $G$ grafının $S$ yüzeyine gömülmesidir. Bir $S$ yüzeyi yüzeyin Euler karakteristiğine ve yönlendirilebilirliğine göre sınıflandırılır. Eğer $S$ yüzeyi üzerindeki her $2$-tekyönlü'nün derecesi $q$ ise,bu üçgenleme $q$-eşdeğerli üçgenleme olarak adlandırılır. Eğer $X_1$ bir basit komplex, $Aut(X_1)$ köşe kümesi olan $V(X_1)$ kümesi üzerinde etki ediyorsa, bu üçgenleme köşe-değişmeli üçgenleme olarak adlandırılır. Ringel'in $7mod(12)$ serisi, Altshuler serisi ve halkalı eşdeğerli torus sınıfları bir yüzeyin sonsuz serili köşe-değişmeli üçgenlemelerinin tek örnekleridir. Bu tezde, biz köşe-değişmeli ve $q$-eşdeğerli üçgenlemelerin Euler karakteristiğine, $S$ yüzeyinin üçgenlemesinde kullanılacak olan $q$-derecesine ve köşe sayılarına göre sınıflandırılmasını araştıracağız.
Özet (Çeviri)
Triangulation on a given surface $S$ is an embedded graph $G$ such that the intersection of two triangle can be either one edge, one vertex or empty set. A surface $S$ is classified with respect to Euler characteristic and orientability. If the degree of each vertex of $2$-simplex is $q$, then it is called as $q$-equivelar triangulation. If $X_1$ is an simplicial complex, $V(X_1)$ is the vertex set of $X_1$ and $Aut(X_1)$ acts on the set $V(X_1)$, then this triangulation is called as vertex-transitive triangulation. The Ringel's cyclic $7mod(12)$ series, Altshuler series and the class of cyclic equivelar tori are the only infinite series of vertex transitive triangulations of the surfaces. In this thesis, we survey classification of vertex-transitive and $q$-equivelar triangulations with respect to the number $q$, Euler characteristic and the number of vertices that will be used to triangulate the given surface $S$.