John Berger and his deconstructive ways of seeing as applied in his works
John Berger: Yapıbozucu görme biçimlerinin eserlerine uygulanışı
- Tez No: 520828
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
John Peter Berger dünya savaşlarının doğurduğu endişe ve kaygının derin etkisini üzerinde hisseden birçok önemli düşünür ve yazarlardan biridir; bu sebepledir ki kendisi de var olan dünyayı ve ona ait olan doğruları yeni bakış açıları önenerek altüst eder. 1972 yılında ilk olarak yayınlanmış olan eseri Ways of Seeing (Görme Biçimleri) kitleleri yeni ve farklı bir görme biçimi kazanmaya ve bunun aracılıyla da daha zengin ve derin okumalara, anlamalara ve yorumlamalara davet eder. Berger'ın bu yaklaşımı tezin yapı bozucu ve alımlama kuramlarını temel alma ihtiyacını doğurmuştur. Dolayısıyla, ilk bölüm önde gelen eleştirmenlerin düşünceleri ve Berger'in kendi kurgusal olmayan eserlerindeki yazıları ve çizimlerden oluşan görselleri eşliğinde yapı bozucu eleştiriyi açıklamaya ve bu tarz yaklaşımın okuyucular tarafından farklı okumaları ve yorumları nasıl sağlayacağını göstermeye çalışır. Bu bölüm Berger'ı yapı bozucu yaklaşıma eğilimi olan bir düşünür ve yazar olarak tasvir ederken, takiben gelen bölüm bunu desteklemek adına Berger'i farklı bakış açılarından, hatta kendi gözlerinden, bu özelliğini vurgulayarak tanıtmayı hedefler. Tezin son bölümü ise, ilk iki bölümün üzerinde durduğu kurumsal yaklaşımların Berger'ın kurgusal yazınına nasıl yansıdığını göstermeye çabalar. Bu amaçla, Berger'ın Düğüne, Talihli Bir Adam: Bir Köy Doktorunun Hikâyesi, Yedinci Adam ve Kral: Bir Sokak Hikâyesi romanları olası okumaları ve yorumlamaları irdeleyerek hikâyeler içerisindeki söylenenleri ve söylenmeyenleri irdeler. Bu tez aracılıyla incelenen bazı görme biçimleri ve onun sağladığı anlamlar ve söylenenler ileride söylenmemiş olan birçok mevzuya söylenen olabilme umudu taşır.
Özet (Çeviri)
John Peter Berger is one of the many influential thinkers who are deeply concerned about the anxieties of the post-world war experiences. He offers new ways of seeing life and its realities by suggesting deconstructing the accepted perceptions of reality. Through his 1972 book Ways of Seeing, Berger paves the way of having a different way of looking, seeing, reading, understanding and interpreting, which establishes a theoretical background based on deconstruction and correspondingly reader-response theory. Accordingly, the first chapter of the dissertation endeavours to embrace the concept of deconstruction and the theory of potential reader responses not only in the light of the leading theoreticians' criticism but also with the help of Berger's non-fiction verbal texts as well as the images consisting of his own drawings. Since the end of this chapter reveals the fact that Berger has a tendency to hold a deconstructive approach to life, the following one aims to accumulate sufficient evidence to make such a claim as a result of a documentation of Berger's recognition from different perspectives including his own as well. Having presented the literary background, the third chapter attempts to reveal how these deconstructive theories can be applied to Berger's fiction to exhibit the possible reader responses. To this end, Berger's, To The Wedding, A Fortunate Man: A Story of a Country Doctor, A Seventh Man: Migrant Workers in Europe and King: A Street Story have been examined with much emphasis on what is said and what is left unsaid in these stories. As Berger's works grant the reader considerable latitude in envisaging different possibilities and meanings, this study strives to offer a series of these in the hope of their positive impact on coming studies.