Empirical tests of a technical trading system: 'Relative strength'
Bir teknik analiz kuralının testi: 'Göreceli kuvvet'
  1. Tez No: 52089
  2. Yazar: FAHRİ SÖYLEMEZGİLLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bir Teknik Analiz Kuralının Testi :“Göreceli Kuvvet”Fahri Söylemezgiller Bu çalışmada, bir teknik analiz metodu olan“Göreceli Kuvvet”İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki 58 şirketin 4 Ocak 1988 - 29 Aralık 1995 dönemindeki bilgisi ile test edilmiştir. Metod; günlük ve haftalık bilgi ile, pazar portföyü ve işlem hacmi alt gruplarına göre ve farklı kombinasyonlardaki alım satım oranlarına göre denenmiştir. Sonuçlar, iki al ve tut metodunun (BH1 ve BH2) sonuçları ile karşılaştırmıştır. Haftalık bilgi kullanıldığında metodun al ve tut metodlarından daha üstün sonuçlar ürettiği bulunmuştur. Aktif senetler için önemli getiriler gözlemlenmiştir. Yarı ve düşük aktiflikte işlem gören senetler için sonuçlar kötüleşmiştir. Göreceli Kuvvet metodu, yan aktiflikte işlem gören senetler haricinde, günlük bilgi kullanıldığında zayıf sonuçlar vermiştir. Haftalık bilgi kullanıldığında ve uygun alım satım oranları seçildiğinde Göreceli Kuvvet metodu, tutarlı bir şekilde al ve tut portföylerinden daha iyi sonuçlar vermiştir. Bir teknik analiz metodu olan Göreceli Kuvvet başarılı olduğu için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın verimli olmadığına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Empirical Tests of a Technical Trading System :“Relative Strength”by Fahri Söylemezgiller In this study, the technical analysis method of“Relative Strength”is tested in İstanbul Stock Exchange data for 58 securities in the period of Jan. 4th 1988 to Dec 29th 1995. The method is tested for daily and weekly data, for market portfolio and transaction volume subgroups and for different combinations of buy and sell percentages. The results are compared with that of two buy and hold methods (BH1 and BH2). It is found that when weekly data are used, the method produces superior results than the buy and hold methods. Significant returns are observed for most actively traded stocks. The results got poorer for semi and low actively traded securities. The relative strength method performed poorly for daily data except for semi actively traded stocks. When weekly data are used and appropriate buy and sell percentages are selected, the relative strength method consistently performed better results than the buy and hold portfolios. Since the technical analysis method of Relative Strength works, it is concluded that İstanbul Stock Exchange is not efficient. IV