Yapılarda enerji kaynağı olarak toprağın kullanılması
On the use of ground source energy in buildings
  1. Tez No: 520890
  2. Yazar: NAZILA SALIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fosil yakıtların rezervlerinin gitgide azaldığı günümüzde yenilenebilir enerji kaynakların kullanılmaya yönelik çalışmalar hergün artmaktadır. Bu yüzden, dünya ve çevresini bir enerji kaynağı olarak kullanmak için sık sık yapılan tüm uygulamalar yoğunlaşmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklardan birisi olan“toprak kaynaklı ısı”, genelde bir projenin enerji tüketimini azaltmak için kullanılmaktadır. Bu sebeple, toprak kaynaklı ısının değişken çıktısı ve enerji kullanımına etkisi göz önüne alınmalıdır. Toprak kaynaklı ısı pompaları (TKIP), topraktan ısıyı çekebilmek için kullanılır. Sistem, dış hava sıcaklığı yerine yeryüzünün sabit sıcaklığını kullanır. Bu ısı daha sonra ısıtma sistemlerinde kullanılabilir. Bu çalışmada, konutlar için toprak kaynaklı ısı pompalarının fizibilite analizi yapılmıştır. Öncelikle toprak kaynaklı ısı pompaları çalışma prensibi ve elemanları hakkında bilgi verilmiş, daha sonra farklı kaynaklı ısı pompaları tanıtılıp, teorik bilgiler verilmiştir. Örnek çalışma olarak Ankara'da yer alan bir konutun ısı enerji ihtiyacı hesaplanmıştır. Bu ihtiyacı toprak kaynaklı ısı pompasından karşılama potansiyeli araştırılmıştır. Araştırmanın sonucu, Ankara'da örnek olarak ele alınan bir yapının ihtiyaç duyduğu ısıtma enerjinin yaklaşık % 74'lük kısmının toprak kaynaklı ısı pompası sistemi ile karşılanabileceğini göstermektedir. Bu oran oldukça önemli bir oran olup, söz konusu sistemlerin yaygınlaştırılmasının ülke ekonomisi üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, reserves of fossil fuels are gradually decreasing, the use of renewable energy sources is increasing every day. Therefore, all the frequent applications to use the world and its environment as a source of energy are concentrated. One of the renewable energy sources is a“ground-source heat”that can be used to reduce energy consumption of projects. For this reason, the total energy demand must be taken into account for the variable output of the ground-source heat and its effect on energy use and for cooling and heating a project. Ground source heat pumps (TKIP) are used to extract heat from the soil. The system uses the fixed temperature of the earth instead of the outside temperature. This heat can be used to heating houses. In this study, feasibility analysis of grıund source heat pumps for houses was analysed. Firstly,are given information about working principle and elements of ground source heat pumps, then different source heat pumps were introduced theoretically, Then, as a case study, a heat energy requirement of a residence in Ankara is calculated it has been researched how this amount can be obtained by using ground source heat pump. The results indicates that, ground source heat pumps in a house can cover about %74 of building energy consumption compare to the same conventional heating and cooling capacity in Ankara. This ratio is a very important one, and the expansion of such systems will have a positive impact on the country's economy.