Elektrikli araçlarda kullanılan farklı batarya ve elektrik motorlarının sürüş çevrimlerine göre performans analizi
Performance analysis according to driving cycles of different battery and electric motors used in electrical vehicles
- Tez No: 520896
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT DALDABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada tam elektrikli aracın günlük kullanım profillerinin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Profillerin ele alınabilmesi için ikisi yurtiçi olmak üzere modellenmiş beş bölgeye ait sürüş çevrimleri kullanılmıştır. Sürüş çevrimleri bir bölgenin araç kullanımına ait verileri içeren hız-zaman grafikleridir. Verilerin toplanmasında gerçek hayatla eşleşmesine azami dikkat edilmektedir. Toplanan verilerin işlenmesinde en çok tekrar edilen davranışlar alınarak çevrim kurgulanmaktadır. Sürüş çevrimleri batarya tüketim analizi, araç performans analizi, emisyonlar gibi kontrol, modelleme, simülasyon, test ve optimizasyon işlemlerinde kullanılmaktadır. Araçlara yönelik standartların belirlenmesi için kullanım şartlarının belirlenmesi gerekmektedir. Ülkemiz ekonomisinde, ekolojik dengesinde ve günlük yaşamında büyük etkilere sahip araç olgusunun özgün standartlarımıza bağlı olmayışı ülkemize yönelik verimli sistemlerin ortaya konması, kontrol, ekolojik dengenin sağlanması gibi konularda engel teşkil etmektedir. Bu çalışmada ülkemiz için yapılan iki çalışma dünya genelinde kabul görmüş standartlar ile karşılaştırılmış, bununla birlikte farklı elektrikli otomobil sistemleri tasarlanarak karşılaştırmanın çok boyutlu yapılması sağlanmıştır. Yapılan çalışma ile elektrikli otomobil konusu sürüş çevrimleri aracılığı ile dış faktörler bazında, batarya ve motor faktörleri aracılığıyla iç etkenler bazında ele alınarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar elektrikli araçların modellenmesi ve ülkemizdeki sürüş şartlarının irdelenebilmesi için kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative analysis of the daily use profiles of a full electric vehicle was made. In order to be able to handle the profiles, driving cycles belonging to five modeled regions, two of which are domesticated, have been used. Driving cycles are velocity-time graphs that contain vehicle usage data for a segment. The utmost attention is paid to match real life in the collection of data. In the processing of collected data, the most frequently repeated behaviors are taken into account and the cycle is formulated. Driving cycles are used in control, modeling, simulation, testing and optimization processes such as battery consumption analysis, vehicle performance analysis, emissions. Terms of use are required to set standards for vehicles. The lack of dependence on the original standards of a vehicle that has a great impact on the ecological balance and daily life in the economical economy of our country poses obstacles such as the introduction of efficient systems for the country, control and provision of ecological balance. In this study, two studies for our country were compared with the accepted standards in the world, which enabled us to design and compare different electric car systems to make them multi-dimensional. The study was carried out by means of electric car-driven driving cycles, on the basis of external factors on the basis of internal factors via battery and motor factors. The results obtained are a source of modeling of electric vehicles and the examination of driving conditions in our country.