Sorption enhanced reforming of ethanol over novel catalysts and microwave reactor application
Etanolün yeni katalizörlerle adsorpsiyon destekli buharlı reformlanması ve mikrodalga reaktör uygulaması
  1. Tez No: 520895
  2. Yazar: MERVE SARIYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ASLI SEZGİ, PROF. DR. TİMUR DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çevresel kaygılar ve fosil yakıt kaynaklarının hızlı tüketimi, yenilenebilir kaynaklardan hidrojen üretimi için yapılan araştırma faliyetlerini hızlandırmıştır. Etanolün buharlı reformlanması ile hidrojen üretimi motorlu araçlarda yerinde hidrojen üretimi için kullanılma potansiyeline sahiptir ve etanolün adsorpsiyon destekli reformlanmasında CaO kullanılmasıyla üretilen CO2'in yerinde uzaklaştırılmasıyla karbon dioksit ve karbon monoksit miktarları azaltılarak hidrojen üretimi artar. Bu çalışmada, nikel emdirilmiş SBA-15, silika aerojel, ticari mezogözenekli karbon ve METU tarafından sentezlenen mezogözenekli karbon katalizörler, sentezlenmiş, karakterize edilmiş ve SRE ve SESRE reaksiyonlarında test edilmişlerdir. Bunlara ek olarak, SESRE reaksiyonunda, ayrılmış bölmeli konseptin hidrojen saflığına olan etkisi araştırılmıştır. Bütün katalizörler SRE reaksiyonunda yüksek aktivite vermişlerdir. Diğer katalizörlerle karşılaştırıldığında 600 °C' de en iyi olan, yüksek hidrojen verimi, istikrarlı ürün dağılımı ve düşük kok oluşumuyla 10Ni-SA katalizörüdür. Bütün sıralama konseptlerinde, bütün katalizörler için doygunluk öncesi dönemi, hidrojen mol yüzdesi yaklaşık %90' dır. Doygunluk periyodunda, CaO'in CO2 ile doyması sebebiyle, hidrojen mol kesrinde azalma ve CO ve CO2 mol kesirlerinde artma gözlemlenmiştir. Ek olarak, SESRE-M deneylerinde, doygunluk sonrası döneminde ürünlerin mol yüzdeleri, sadece 10Ni-SA ve 10Ni-P123-SBA-15 katalizörleri için, SRE deneylerinde elde edilen sonuçlara ulaşmıştır. Diğer katalizörler için, katalizör ve sorbent arasındaki fiziksel etkileşim katalizörün katalitik aktivitesini etkilemiştir. SESRE reaksiyonunda en iyi katalizör ve sorbent dizilimi üç sıralı konsepttir. Aktivite sonuçları CaO ile CO2'in yerinde uzaklaştırılmasıyla denge sınırlamalarını en aza indirerek, hidrojen üretiminde önemli derecede iyileştirdiğini göstermektedir. Sonuçlar adsorpsiyon destekli buharlı reformlanma prosesinin etanolden yüksek saflıkta hidrojen üretimi için avantajlarını kanıtlamaktadır. 10Ni-SBA-15 katalizöründe mikrodalga ısıtma sistemi kullanılmasıyla, geleneksel ısıtma sistemine göre, kullanılmış katalizördeki kok oluşumu % 56'dan % 3'e düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Environmental concerns and fast depletion of fossil fuel resources increased the research activities for the production of hydrogen from renewable sources. Hydrogen production through ethanol steam reforming reaction (SRE) has the potential to be used for its on board production on vehicles and with the sorption enhanced process (SESRE), use of CaO for in-situ removal of produced CO2 increases hydrogen production, decreasing the carbon dioxide and carbon monoxide amount. In this study nickel impregnated SBA-15, silica aerogel, commercial mesoporous carbon, the mesoporous carbon by METU were synthesized, characterized and tested in both the SRE and SESRE reactions. In addition to this, for the SESRE reaction, the effect of the divided section packing concept on the hydrogen purity was also investigated. All catalysts gave good catalytic activity in the SRE reaction. The best one was the 10Ni-SA catalyst with the high yield, stable product distribution and low coke formation compared to other catalysts at 600°C. In all the packing concepts, in the pre-breakthrough period, the mole percentage of the hydrogen was nearly 90 % for all catalysts. In the breakthrough period, decrease of hydrogen and increase of CO and CO2 mole fractions were observed, due to saturation of CaO with CO2. Moreover, in the SESRE-M experiments in post-breakthrough period, the mole percentage of the products reached the same values with the SRE results for the only 10Ni-SA and 10Ni-P123-SBA-15 catalysts. For the other catalysts, the physical interaction between catalyst and sorbent affects the catalytic activity of the catalyst. The best packing configuration of catalyst and sorbent in the SESRE reaction is three ordered packing concept. Activity test results showed that in-situ removal of CO2 with CaO significantly enhanced hydrogen production by minimizing equilibrium limitations. Results proved the advantages of sorption enhanced process for the production of high purity hydrogen from ethanol. With use of microwave heating system for the 10Ni-SBA-15 catalyst, the coke formation in the spent catalysts for the SRE was decreased from 56% to 3% compared to conventionally heated system.