Power factor enhancement of thermoelectric oxide composites for high temperature applications
Yüksek sıcaklık uygulamaları için termoelektrik oksit kompozitlerin güç faktörünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 520897
  2. Yazar: EMRE BURAK YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MACİT ÖZENBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Ca3Co4O9 (C-349) seramiği ile bir diğer ümit vaat eden oksiselenit olan BiCuSeO kompozit sistem haline getirilmiş ve bu sayede Seebeck katsayısı ve elektriksel iletkenliğinde, dolayısıyla güç faktöründe artış gözlemlenmiştir. Saf haldeki C-349 ve BCSO, sol-jel ve katı-hal reaksiyon metodunu takiben gerçekleştirilen bilyalı öğütme aşamaları ile başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. Seebecek katsayısı ve elektriksel iletkenlikteki paralel artış sayesinde %41 oranında güç faktörü artışı elde edilmiştir. BCSO fazının eklenmesi, taşıyıcı konsantrasyonunda hafif bir düşüşe neden olur ve aynı zamanda daha gözenekli bir yapı oluşturur. Her iki sonuç da Seebeck katsayısı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Elektriksel iletkenlikteki artışın nedeni, taşıyıcı konsantrasyonunda önemli bir azalma olmaksızın, deşik mobilitesinde yüksek artış ile ilgilidir. Bu çalışma daha yüksek güç faktörüne sahip malzemeler geliştirilmesine ışık tutacaktır. Bu çalışma bilgimiz dâhilinde C-349/BCSO kompozit sisteminin termoelektrik özellikleri incelenmesinde ilki temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, we report a simultaneous increase in Seebeck coefficient and electrical conductivity, that results in increasing power factor, of Ca3Co4O9 (C-349) ceramic by forming a composite system together with another promising oxyselenide; BiCuSeO (BCSO). Pristine C-349 and BCSO were synthesized using sol-gel and solid-state reaction methods, respectively and mixed by several ball-milling steps. We observed a remarkable increase in the power factor of, approximately 41% higher than the power factor of pristine C-349 at 900 K. The addition of BCSO phase results in slight decrease in carrier concentration and at the same time creates more porous structure. Both consequences have a positive impact on Seebeck coefficient. The reason for enhancement in electrical conductivity is related with high increase in hole mobility without significant decrease in carrier concentration. This study might inspire other researchers to explore the new concepts of developing high power factor thermoelectric (TE) materials. To our best knowledge, this is the first study on the TE properties of C-349/BCSO composites.