Kumaş konstrüksiyonu
  1. Tez No: 5209
  2. Yazar: NURİYE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ALTAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, 16 işletmeden alınan numunelerden bezayağı örgüsü ile dokunmuş olanları peirce 'nin dimi örgüsü ile dokunmuş olanları ise Low 'un kumaş yapı modelleri açısından incelenmiştir. İncelenen örneklerde maximum atkı sıklıkları belirlenmiş ve işletmelerin uyguladıkları atkı sıklıkları ile teorilere göre bulunan değerler arasındaki fark, sonuçta % olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Samples of finished cloth were taken from 16 weaving sheds. Of these in plain weave have been studied in relation to the Peirce ' s models and those in twill to the Low's models of cloth structure. Maximum numbers of threads per cm. are determined in the samples. The differences between the practical values found and the theoretical values.derived from the above mentioned models are given as percenteges.