Termal koruyucu tekstillerde kumaş konstrüksiyonunun, konfor ve ısıl korumaya olan etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of fabric construction on fabric comfort and thermal protection in thermal protective textiles
- Tez No: 899273
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada meta aramid, güç tutuşur viskon ve poliamid 66 lif harmanı takip edilerek, 3 farklı iplik büküm faktörüne sahip çözgü iplikleri, 5 farklı iplik büküm faktörüne sahip atkı iplikleri ve 3 farklı dokuma örgü yapısı kombinasyonu ile 45 farklı konstrüksiyona sahip numune dokuma kumaş üretilmiştir. Üretilen bu numune kumaşlara alevli ısı transferi, radyan ısı transferi ve dikey yanmazlık (aleve karşı koruma & sınırlı alev yayılımı) testlerini içeren güç tutuşurluk performans testleri, termal direnç, kumaş hava geçirgenliği, bağıl su buharı geçirgenliği, su buharı direnci ve kumaş kalınlık testlerini içeren kumaş konfor testleri ve aşınma dayanımı, kumaş kopma & yırtılma testlerini içeren kumaş mekanik özellik test paketleri uygulanmıştır. Ölçüm sonuçlarına dayanarak kumaş konstrüksiyonlarının değişim parametreleri olan atkı & çözgü iplik büküm faktörü ve dokuma örgü yapısındaki değişimler ile yukarıda bahsedilen kumaş güç tutuşurluk, konfor ve mekanik özellikler arasındaki ilişkiler grafik olarak çizilerek analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of fabric construction on fabric comfort and thermal protection. For that purpose, 45 different woven samples were produced by the combination of 3 different weave structures and warp & weft yarns with the variaty of twisting factors. Flame retardancy performance tests (Convective heat transfer, Radiant heat transfer and Limited flame spread), fabric confort tests (thermal resistance, air permeability, water vapor resistivity, relative water vapor permeability and fabric thickness) and mechanical tests (abrasion resistance, tensile and tear resistance) were applied to these 45 fabric samples. Based on the testing results, the relations between the changes in the weft & warp yarn twisting factor and the weave structure, which are the change parameters of the fabric constructions and the above mentioned fabric flame retardancy, comfort and mechanical properties were analyzed