Dokuma yatak yüzü kumaşlarda hammadde ve kumaş konstrüksiyonunun kumaşın performans ve konfor özelliklerine etkisinin incelenmesi
Influence of material and fabric construction on performance and comfort properties of mattress ticking woven fabrics
- Tez No: 721222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN SÜLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yatak yüzü kumaşları dokuma, örme veya dokusuz yüzey teknikleriyle üretilmektedir. Yatak yüzü olarak kullanılacak kumaşlar üretildikten sonra genellikle polyester, pamuk, yün vb. elyaf ve tela ile kapitone edilerek kullanılmaktadır. Kumaşın üzerine kapitone işlemi uygulanarak dolgu malzemesi yatak yüzü kumaşla birleştirilmiş olur. Kapitone işlemi isteğe bağlı çeşitli desenler oluşturularak ya da bağlantılı düz çizgi şeklinde yapılabilmektedir. Dolgu malzemesi sayesinde gramaj ve kalınlık artmaktadır. Bu durum sünger ile yatak yüzü kumaşın arasındaki hava geçirgenliğini arttırmakta, basınç dağılımını dengelemektedir. Bu çalışma kapsamında, farklı atkı iplikleri, farklı atkı iplik numaraları ve farklı atkı sıklıkları kullanılarak üretilen dokuma yatak yüzü kumaşların performans ve ısıl konfor özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, yatak yüzü üretiminde en çok kullanılan pamuk ve viskon liflerinden elde edilen ipliklerin yanında, yeni nesil liflerden olan bambu lifinden elde edilen iplikler kullanılmıştır. Deneysel kumaşların tamamında viskon çözgü ipliği kullanılmış olup bütün kumaşlar aynı çözgü sıklığında ve kırık dimi örgüsünde üretilmiştir. Deneysel kumaşlara aşınma ve boncuklanma dayanımı, kopma mukavemeti ve kopma uzaması, hava geçirgenliği, bağıl su buharı geçirgenliği ve ısıl konfor testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mattress ticking woven fabrics are produced by weaving, knitting or non-woven surface techniques. After the fabrics to be used as mattress ticking woven fabrics are produced, they are generally made of polyester, cotton, wool, etc. It is used by quilting with fiber and interlining. By applying the quilting process on the fabric, the filling material is combined with the bed face fabric. The quilting process can be done by creating various optional patterns or in the form of a connected straight line. Thanks to the filling material, weight and thickness increase. This situation increases the air permeability between the sponge and the bed cover fabric and balances the pressure distribution. In this study, the performance and thermal comfort properties of mattress ticking woven fabrics produced using different weft yarns, different weft yarn counts and different weft densities were investigated. For this purpose, in addition to the yarns obtained from cotton and viscose fibers, which are the most used in the production of mattresses, yarns obtained from bamboo fiber, which is one of the new generation fibers, were used. Viscose warp yarn was used in all of the experimental fabrics, and all fabrics were produced in the same warp density and broken twill weave. Abrasion and pilling resistance, breaking strength and elongation at break, air permeability, relative water vapor permeability and thermal comfort tests were applied to the experimental fabrics. The obtained data were evaluated statistically.