Hemodiyaliz hastalarında diyalizin sağ ventrikül senkronizasyon, sağ ventrikül fonksiyonları ve atriyum fonksiyonları üzerine etkilerinin ekokardiyografik strain görüntüleme yöntemi ile araştırılması
Investigation of the effects of dialysis on right ventricular synchronization, right ventricular functions and atrium functions in hemodialysis patients with echocardiographic strain imaging methods
  1. Tez No: 520946
  2. Yazar: MEHMET HASAN ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN SAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
GİRİŞ: Diyaliz hastalarında, kardiyovasküler mortalite, normal popülasyona göre yaklaşık dokuz kat artmaktadır. Biz bu çalışmamızda hemodiyalizin, extrakorporeal dolaşımın kardiyovasküler sistemle oluşturduğu karmaşık interaksiyonu neticesinde inflamatuar belirteçlerde artma ve akut hacim yükü değişimi üzerinden ventriküler ve atriyal fonksiyonlarda değişim, özellikle de her iki ventrikül mekanik dispersiyonda artış olup olmayacağını test etmeye çalıştık. Mekanik dispersiyon, tek bir kardiyak siklustaki bölgesel kasılma heterojenisitesini ölçen ekokardiyografik bir parametredir ve yapılan çalışmalarda ventriküler aritmilerin öngörücüsü olduğu gösterilmiştir. Hemodiyaliz hastalarında hemodiyaliz öncesine göre mekanik dispersiyon artışı aritmi açısından önem taşımaktadır. METOD: Çalışmamıza en az 6 aydır düzenli hemodiyaliz tedavisi almakta olan 30 hasta alınmıştır. Tüm hastalara hemodiyaliz öncesi ve sonrası iki boyutlu ekokardiyografi ile konvansiyonel ekokardiyografik parametreleri değerlendirilmiştir. İki boyutlu speckle tracking metodu ile çalışma grubundaki tüm hastaların sağ ventrikül ve sol ventrikül mekanik dispersiyon ve ayrıca biatriyal strain değerleri karşılaştırılmıştır. SONUÇ: NT-pro BNP (pg/mL) ve hs-Troponin T (ng/L) seviyelerinde hemodiyaliz sonrası anlamlı yükselme tespit edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cardiovascular mortality is nine times higher in dialysis patients compared to normal population. Acute effects of volume shift during dialysis may have subtle effects on cardiac mechanical and electrical properties. In this study, we investigated the acute effects of hemodialysis on biventricular and biatrial functions assessed by conventional echocardiographic parameters as well as speckle tracking method. We also studied right and left ventricle mechanical dispersion to test whether hemodialysis would increase ventricular dyssynchrony, by means of acute volume changes as a result of the complex interactions of the extracorporeal circulation with the cardiovascular system. Mechanical dispersion is an echocardiographic parameter that measures regional contraction heterogeneity in a single cardiac cycle and has been shown to be predictive of ventricular arrhythmias in previous studies. In hemodialysis patients, mechanical dispersion can be a novel parameter in predicting arrhythmic events. METHODS: Thirty patients were enrolled who were receiving regular hemodialysis treatment for at least 6 months. Conventional echocardiographic parameters were evaluated by two-dimensional echocardiography before and after hemodialysis in all patients. Two-dimensional speckle tracking method was used to compare the right ventricular and left ventricular mechanical dispersion and biatrial and biventricular strain values. RESULTS: NT-pro BNP (pg / mL) and hs-Troponin T (ng / L) levels were significantly elevated after hemodialysis.