Dipper ve non-dipper hipertansif hastalarda monosit/HDL oranının hipertansiyon komplikasyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of monosit / HDL ratio and hypertension complications in patients with dipper and non-dipper hypertension
- Tez No: 520947
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİBE SALER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET DİPPER VE NON-DİPPER HİPERTANSİF HASTALARDA MONOSİT/HDL ORANININ HİPERTANSİYON KOMPLİKASYONLARI İLE İLİŞKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Dr. Gizem ILGIN KAPLAN Uzmanlık Tezi, İç Hastalıkları Kliniği Tez Danışmanı: Prof.Dr.Tayyibe SALER Eylül 2018, 52 sayfa Amaç: Mevcut çalışmada monosit/yüksek dansiteli lipoprotein(HDL) gibi basit ve kolayca hesaplanabilecek bir parametrenin nondipper-dipper hipertansiyon(HT) end organ hasarı tahmininde kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya ambulatuvar kan basıncı tetkiki sonucuna göre 70 non-dipper ve 73 dipper paternde hipertansif hasta dâhil edildi. Hastaların temel laboratuvar parametreleri ve spot idrar örnekleri değerlendirildi. Hipertansiyona bağlı end organ hasarı açısından transtorasik ekokardiyografi ve oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında monosit/HDL oranı non-dipper HT grubunda daha yüksek olup; istatistiksel olarak anlamlı idi(p=
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF MONOSIT / HDL RATIO AND HYPERTENSION COMPLICATIONS IN PATIENTS WITH DIPPER AND NON-DIPPER HYPERTENSION Gizem ILGIN KAPLAN, M.D. Residency Thesis, Department of İnternal Medicine Supervisor: Prof. Tayyibe SALER September 2018, 52 pages Background and Aim: In our study, we aimed to investigate whether a simple and easily calculated parameter such as monocyte / HDL ratio may be used in predicting nondipper-dipper HT end organ damage. Material and Method: 70 non-dipper and 73 dipper patern hypertensive patient groups were included in the study according to ambulatory blood pressure screening results. Basic laboratory parameters and spot urine samples were evaluated. Transthoracic echocardiography and ophthalmological examination were performed for end-organ damages of hypertension. Results: The monocyte / HDL ratio among the groups was higher in the non-dipper HT group; statistically significant (p =