El-hikmetü'l-müteâliye: Molla Sadrâ'nın felsefi - kelâmi düşüncesi
The sublime wisdom: Philosophical - theological thought of Mulla Sadrâ
  1. Tez No: 520948
  2. Yazar: MUHAMMET SAİT KAVŞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Bu çalışma, Safevî İran'ının en önemli entelektüel siması olan Molla Sadrâ'nın felsefi-kelâmi düşüncesini konu alır. Bu büyük filozofun fikir ve öğretileri, doğrudan ya da dolaylı öğrencilerince, hikmetü'l-müteâliye ismiyle kavramsallaştırılmıştır. İki ana bölümden meydana gelen araştırmamızın ilk kısmında, hikmetü'l-müteâliye'nin genel karakteristiği, felsefi metodu ve düşünsel kaynakları, ayrıntılı bir analize konu edilmiştir. Böylece elde edilen bilgiler ışığında, Sadrâ'nın felsefi-düşünsel kimliği en doğru şekliyle yansıtılmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise Sadrâ'nın felsefi-kelâmi düşüncesinin detaylı bir analizine yer verilmiştir. Bu bağlamda, hikmetü'l-müteâliye'ye özgü doktrinler, yedi ana başlık altında ayrıntılı bir incelemeye konu kılınmıştır. Varlığın asâletinden, cevherî harekete, nefsin varoluşsal tekâmülünden, uhrevî bedenlerle dirilişe varıncaya değin, Sadrâ düşüncesini karakterize eden öğretiler, düşünsel bir insicam içerisinde ele alınmıştır. Böylece ontolojiden eskatolojiye, Sadrâ'nın felsefi-kelami düşüncesinin neredeyse her sahasına ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is about the philosophic-theologic thought of Molla Sadrâ who is the most significant intellectual person of Safavid Iran. Thoughts and disciplines of this great philosopher have been conceptualised with the name hikmetü'l-müteâliye direct or indirect by his disciples. General feature, philosophic method and spiritual source of hikmetü'l-müteâliye has been entreated diffusively in the first chapter of our study which is consist of two main chapters. Thus in the light of the achieved information, Sadrâ's philosophic-theologic identity has been represented in the most correct way. The second chapter of this thesis includes a detailed analysis of Sadrâ's philosophic-theologic thought. In this regard doctrines pertain to hikmetü'l-müteâliye has been mentioned comprehensively under seven main topics. The disciplines which feature Sadrâ's thought such as ---asaletul vücud--- theory of substantial motion, conceptual expression of existence, resurrection in aethereal body have been asserted in spiritual coherence. Thus, from ontology to eschatology Sadrâ's philosophic-theologic thought has been sorted out almost in every aspect.