Hemodiyaliz hastalarında sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The evoluation of healthy lifestyle behaviors of patients undergoing and affecting factors hemodialisis
  1. Tez No: 520957
  2. Yazar: AYŞENUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KAVURMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Hemodiyaliz Hastalarının Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının ve Etkileyen Faktörlerin Değerlendirilmesi Amaç: Araştırma HD hastalarının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin hemodiyaliz ünitelerinde 13.11.2017-16.11.2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma ilgili hastanelerin hemodiyaliz ünitelerinde kayıtlı olan ve örnekleme alınma kriterlerine uyan 140 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, hasta tanıtım formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarını Ölçeği II kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 18.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı testler, t testi, Kruskal Wallis testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Evaluation of Healthy Lifestyle Behaviors of Patients Undergoing and affecting Factors Hemodialysis Aim: The study was conducted to determine the healthy lifestyle behaviors of patients undergoing hemodialysis and the affecting factors. Material and Method: The study was conducted in the hemodialysis units of Health Sciences University Erzurum Regional Training and Research Hospital and Atatürk University Health Research and Application Center between 13.11.2017-16.11.2018. The study was carried out with 140 patients who were registered in the hemodialysis units of the relevant hospitals and met the criteria for sampling.The data of the study were collected using patient introduction form and Healthy Lifestyle Behaviors Scale II. The data acquired as a result of the study were evaluated in the computer environment using the SPSS 18.0 software. The t-test, Kruskal Wallis test, and Mann-Whitney U test were used in statistical analyses.