Burdur – Ağlasun Yöresi saf, aynı yaşlı ve doğal kızılçam (pinus brutia ten.) meşcerelerinde büyümenin modellenmesi
Modelling of growth for pure, even-aged and natural calabrian pine (pinus brutia ten.) stands i̇n Burdur-Ağlasun Regi̇on
  1. Tez No: 520976
  2. Yazar: HABİP KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CARUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Burdur-Ağlasun yöresindeki saf, aynı yaşlı ve doğal kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcereleri için sıklığa bağlı hasılat tablosu düzenlenmiştir. Veriler, 139 örnek alandan elde edilmiştir. Örneklenen meşcerelerin yaşları 21-112, bonitet sınıfları I.-III. ve sıklık dereceleri ise 1.106-6.224 arasında değişmektedir. Düzenlenen sıklığa bağlı hasılat tablosu ile meşcere yaşı, bonitet endeksi ve sıklık derecelerinin fonksiyonu olarak kalan ve ayrılan meşcereye ilişkin büyüme elemanları tahmin edilebilmektedir. Elde edilen sonuçlar; temel büyüme yasaları ve literatür bilgileri ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a variable density yield table is constructed for pure, even-aged and natural Calabrian pine (Pinus brutia Ten.) in Burdur-Ağlasun region. The data are obtained from 139 sample plots. Stand age are 21-112, site index I.-III. and density degree 1.106-6.224. The growth components of main and removed stand can be estimated by density dependent yield table being functions of stand age, site index and density degree. The findings obtained from density dependent yield table were in agreement with the known rules and laws.