Alt ektsremite operasyonlarında spinal anestezi ile ultrasonografi eşliğinde yapılan kombine siyatik-femoral bloğun peroperatif anestezi ve postoperatif analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Compare the effects of spinal anesthesia and usg guided combined sciatic femoral block (CSFB) anesthesia techniques on hemodynamic findings and postoperative analgesia in lower limb surgeons
  1. Tez No: 520977
  2. Yazar: YILMAZ KARADUMAN
  3. Danışmanlar: UZMAN BANU ELER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızda tek taraflı alt ekstremite cerrahilerinde spinal anestezi yöntemi ile kombine siyatik femoral bloğun (KSFB) anestezi tekniklerini, hemodinamik bulgular ve postoperatif analjezi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya alt ekstremite operasyonu planlanan ASA I, II ve III risk skoruna sahip, 18 yaş üzeri 60 hasta dahil edildi. Çalışma prospektif ve randomize olarak planlandı. Hastalar rastgele; spinal blok uygulanan grup (Grup SB, n=30) ve kombine siyatik-femoral sinir bloğu (Grup KSFB, n=30) grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Blok işlem süreleri, cerrahi ekibe teslim süreleri, perioperatif ve postoperatif hemodinamik değişiklikler ve komplikasyolar kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Tekniğin uygulanma süresi açısından karşılaştırıldığında; KSFB grubunda istatistiksel olarak anlamlı uzun bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare the effects of spinal anesthesia and combined sciatic femoral block (CSFB) anesthesia techniques on hemodynamic findings and postoperative analgesia in unilateral lower limb surgeons in our study. Methods: This study is included 60 patients, over 18 years of age with a risk score of ASA I, II and III planned for lower extremity surgery . The study is planned as prospective and randomized. Patients were separated randomly as; spinal block group (Group SB, n = 30) and combined sciatic-femoral nerve block (Group CSFB, n = 30). Block procedure times, delivery times to the surgical team, perioperative and postoperative hemodynamic changes and complications were recorded. Results: There is no statistically significant difference between groups in terms of demographic data (p>0,05) detected. When the technique is compared in terms of application time; there was a statistically significant difference in the CSFB group (p0,05).