Torakolomber vertebra burst kırıklarında kısa segment posterior enstrümentasyon uygulamalarımız
The effectiveness of short-segment posterior instrumentation of thoracolumbar burst fractures
  1. Tez No: 520975
  2. Yazar: ÖZGÜR DOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN LEVENT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
..Amaç: Torakolomber vertebra kırıklarının kısa segment posterior enstrümantasyonunun sonuçları değerlendirildi, radyografik ve fonksiyonel sonuçlar arasındaki ilişki incelendi ve düzeltme kaybına etki eden faktörler araştırıldı. Materyal ve Metod: Çalışmaya torakal veya lumbar vertebra patlama kırığı nedeniyle pedikül vidaları ile kısa segment posterior enstrümantasyon ve füzyon uygulanan 48 hasta (30 erkek, 18 kadın; ort. yaş 40±14; dağılım 18-67) alındı. En sık tutulum seviyesi 18 hastada L1 (%37.5), 11 hastada T12 (%22.9) idi. Frankel derecelendirmesine göre altı hastada tam, 14 hastada inkomplet nörolojik defisit vardı. Tüm hastalarda Cobb açıları ve bilgisayarlı tomografide kanal işgali ölçüldü. Fonksiyonel değerlendirmede Denis ağrı ve iş skalaları kullanıldı; bu skalalardan modifiye fonksiyonel sonuçlar (MFS) çıkarıldı. Ortalama takip süresi 21.7±9.1 ay (dağılım 12-48 ay) idi. Sonuçlar: Cobb açısındaki ortalama düzelme 18.2±8.6° (p0.05). Ameliyat öncesinde inkomplet nörolojik defisiti olan tüm hastalarda en az 1 Frankel derecesi kadar iyileşme görüldü. Çıkarımlar: Ameliyattaki düzeltme 15 dereceyi geçtiğinde düzeltme kaybı anlamlı derecede fazla olmakta ve bu duum fonksiyonel sonuçları anlamlı derecede etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: We evaluated the results of short-segment posterior instrumentation of thoracolumbar burst fractures and investigated correlations between radiographic and functional results as well as factors that affected correction losses. Materials and Methods: We reviewed 48 patients (30 males, 18 females; mean age 40±14 years; range 18 to 67 years) who underwent short-segment posterior instrumentation with pedicle screws and fusion. The most common involvement was at L1 in 18 patients (37.5%), followed by T12 in 11 patients (22.9%). According to the Frankel grading system, six patients had complete, 14 patients had incomplete neurologic deficits. The Cobb angles were measured, and canal remodeling was assessed by computed tomography. Modified functional results were derived using the Denis pain and work scales. The mean follow-up was 21.7±9.1 months (range 12 to 48 months). Results: The mean correction in the Cobb angle was 18.2±8.6° (p0.05). All the patients having incomplete neurologic deficits improved by at least 1 Frankel grade. Conclusion: An intraoperative correction exceeding 15° is significantly associated with a greater correction loss, which in turn has a significantly adverse effect on functional results.