Onikomikoz etkenlerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of onychomycosis agents
  1. Tez No: 521019
  2. Yazar: KAMRAN NURIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAYRE ERTURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
NURİYEV.K., Onikomikoz etkenlerinin retrospektif değerlendirilmesi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, 2018. Bu araştırmada onikomikoz şüpheli 825 hastaya ait 900 tırnak örneğinin mikrobiyolojik ve hasta verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı üreyen mantarların sıklığını, etkenlerin yaş, cinsiyet, altta yatan hastalıklar gibi faktörlere göre dağılımını, kültür ve mikroskopi arasındaki uyumun değerlendirilmesidir. Mikroskobik incelemede kalkoflor beyazı yöntemi; mantarların tanımlanmasında ise konvansiyonel ve APİ yöntemleri kullanılmıştır. Tırnak örneklerinin 116'sında (%12,9), en sık mayalar (%64,7) olmak üzere, toplam 119 mantar üremiştir. Mayalardan en sık nonalbicans Candida (%85,1), dermatofitlerden ise Trichophyton cinsi (%93) üremiştir.
Özet (Çeviri)
NURIYEV. K., Retrospective evaluation of onychomycosis agents. Istanbul University Department of Medical Microbiology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University, 2018. In this study, 900 nail specimens of 825 onychomycosis suspected patients microbiological and patient data were retrospectively reviewed. The aim of the study is to assess the frequency of fungal agents, the distribution of factors such as age, sex, underlying diseases, and the compatibility between culture and microscopy. Calcofluor white used in microscopic examination; conventional and API methods for identifying the fungal agents. A total of 119 fungal strains were yielded in 116 of the nail specimens (12,9%) and the most common agents were yeasts (64,7%). Among the yeasts the most common were nonalbicans Candida (85.1%) and Trichophyton (93%) from dermatophytes.