Tırnak mantar kültürü alınan hastaların epidemiyolojik değerlendirilmesi
Epidemiological evaluation of patients with nail fungus culture
  1. Tez No: 932371
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ALYANAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, tırnak mantarı kültürü alınan hastaların demografik özelliklerini değerlendirmek ve yaygın enfeksiyon etkenlerini belirlemektir. Yöntem: Bu retrospektif çalışma, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji polikliniğinde yapılmıştır. Ocak 2006 - Ekim 2024 tarihleri arasında onikomikoz ön tanısı konulan ve tırnak mantarı kültürü alınan 1035 hasta incelenmiştir. Tırnak mantarı kültürü alınan numuneler, mantar izolasyonu ve tanımlaması SDA, PDA, Cyc-SDA plak ve Cyc-SDA Tüp besiyeri ortamları olmak üzere dört farklı kültür ortamında değerlendirilmiştir. Veriler, elektronik hasta dosya sisteminden temin edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 22 yazılımı kullanılarak yapılmış, ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t-testi, birden fazla grup içeren veriler için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the demographic characteristics of patients with nail fungus culture and identify the common causative agents of infection. Methods: This retrospective study was conducted at the Dermatology outpatient clinic of Izmir Atatürk Training and Research Hospital. A total of 1035 patients diagnosed with onychomycosis and who had nail fungus culture taken between January 2006 and October 2024 were included. The nail fungus culture samples were evaluated in four different culture media: SDA, PDA, Cyc SDA plaque and Cyc SDA tube media for fungal isolation and identification. Data were obtained from the electronic patient file system. Statistical analyses were performed using SPSS 22 software, with independent sample t-test used for binary comparisons and one-way ANOVA for multiple groups.