Tüm cilt elektron ışınlamasında stanford tekniğinin klinik uygulaması
  1. Tez No: 521020
  2. Yazar: ERTUĞRUL DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN FİDAN KORCUM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tüm Cilt Elektron Işınlaması (TCEI), hastanın sağlıklı olan iç organlarının radyasyon dozunu en az seviyede tutarak, cildinin yeterli ve homojen bir tedavi dozu almasını sağlayabilen bir tedavi tekniğidir. T-hücreli cilt lenfoması, Mycosis Fungoides, Sezary Sendromu, Kaposi sarkomu ve İnflamatuar meme kanseri gibi vakalar bu teknik yardımıyla başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Günümüze kadar geçen zaman dilimi içinde TCEI için birçok farklı teknik kullanılmakla birlikte, yaygın olarak kullanılanı Stanford Tekniği'dir. Bu çalışmada, TCEI'da Stanford Tekniği'ni hasta tedavisinde kullanabilmek için gerekli dozimetrik ölçümler gerçekleştirildi. Lineer hızlandırıcının elektron enerjilerinde dikey ve yatay düzlemde profil ölçüleri hem iyon odası hem de EBT3 gafkromik film ile ölçülerek, alan çiftleri için uygun ganty açısı bulundu. Gafkromik film yardımı ile Alderson Rando Fantom'da çeşitli kesitlerde doz dağılımları incelenmiştir. Sonuç olarak, TCEI Stanford Tekniği'nde, 8 MeV elektron enerjisi için farklı derinliklerdeki dikey ve yatay düzlemlerin doz profillerinde, sırasıyla önerilen ± %8 ve ± %4 homojenite koşulu için, alan çiftlerinin gantry açısı 18o olarak bulunmuştur. 15 MeV içinde farklı derinliklerdeki dikey ve yatay düzlemlerin doz profilleri homojenite açısından değerlendirildiğinde, alan çiftleri için aynı gantry açısı bulunmuştur. Ayrıca, bu enerjide 3, 5 ve 8 mm kalınlığa sahip azaltıcılar kullanıldığında da gantry açısı 18o olarak bulunmuştur. Bu çalışmada elde edilen TCEI için Stanford Tekniği verileri, Amerikan Medikal Fizik Derneği tarafından yayınlanan“Task Group 23”raporuyla iyi bir uyum içerisindedir. Klinik uygulama için TCEI Stanford Tekniğinde 8 MeV, 15 MeV elektron enerjisi ve ayrıca 15 MeV'in farklı azaltıcılar ile kullanılması farklı hedef derinlikleri için uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Total skin electron irradiation (TSEI), is a treatment technique that can ensure the healthy internal organs of the patients are adequately and homogeneously treated by keeping the dose of radiation at a minimum level. T-cell skin lymphoma, mycosis fungoides, sezary syndrome, kaposi's sarcoma and inflammatory breast cancer can be successfully treated with this technique. Until now, there are many different techniques for TSEI treatmet while, The Stanford Technique is widely used during a long time period. In this study, the necessary dosimetric measurements were made in order to use Stanford Technique in patient treatment in TCEI. The profile measurements of the linear accelerators in the vertical and horizontal planes of the electron energies were measured with both ion chamber and EBT3 gafchromic film and the appropriate gantry angle for field pairs was found. The dose distributions examined using gafchromic film in various slices in Alderson Rando phantom. As a result, for the 8 MeV electron energy in the TCEI Stanford Technique, the dose profiles of the vertical and horizontal planes at different depths were obtained with gantry angles of 18o field pairs providing ± 8% and ± 4% homogeneity, respectively. When the dose profiles of vertical and horizontal planes at different depths for 15 MeV were evaluated in terms of homogeneity, the same gantry angle was found for field pairs. In addition, the gantry angle was found to be 18o by using degrader with thicknesses of 3, 5 and 8 mm in this energy. The Stanford Technique data for TCEI obtained in this study is in good agreement with the“Task Group 23”report issued by the American Medical Physics Association. The use of 8 MeV, 15 MeV electron energy and 15 MeV with different degrader in the TCEI Stanford Technique for clinical application was found to be suitable for different target depths.