ICT-based understanding of spinal cord networks with applications to spinal cord injuries
Omurilik ağlarının bilgi ve iletişim teknolojisine dayalı anlayışı ile omurilik hasarlarına uygulamaları
- Tez No: 521049
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nano teknoloji alanındaki çalışmalar, nano makinelerden oluşan nano ağların vücut içinde kullanılmalarının yolunu açmıştır. Nano ağların kullanımı ve Biyo-Nano nesnelerin interneti çatısı altında internete bağlanması, sinir sistemi hastalıkları tedavileri dahil sayısız biyomedikal uygulamalarla sonuçlanabilir. Moleküler haberleşme (MH), nano makineler arasında kullanım için önerilmiş bir haberleşme teknolojisidir. Biyolojik sistemlerin MH'nin en gelişmiş yöntemlerini kullanması, bilgi ve iletişim teknolojileri (BT) topluluğunu omurilik yaralanmaları (OY) gibi tedavisi olmayan sinir sistemi hastalıklarını nano düzeyde ve biyolojiden ilham alan tedavi yöntemleri geliştirmeye yöneltmektedir. Bu konuda, sinir sistemi hastalıklarını BT temelli tedavi ve teşhis yöntemleri geliştirmek için bir çatı önerilmiştir. Bu çatıya göre, sinir ağlarının anlayışı ve analizlerinden BT metriklerinin elde edilmesi bu tekniklerin geliştirilmesinde önemli faktörlerdir. Bu nedenle, bu tez omurilik ağlarının gerçekçi modellenmesi ve bilgi kuramı analizine eğilmektedir. Bu amaçla, haberleşme hızını analiz etmek için mevcut nöro atım haberleşme kanal modellerini omurilik ağına uygulamaktayız. Analizimi dayanarak, çeşitli omurilik yaralanmaları ve bilgi kuramı metrikleri arasında korelasyonlar elde etmekteyiz. Ayrıca, OY'den sonra bozulan sinir sistemi ağındaki haberleşmeyi yeniden sağlamak için mevcut ve biyo-ilhamlı ağ oluşturma/haberleşme tekniklerinin avantajlarını kullanabilen özgün BT temelli tedavi yöntemleri önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Research efforts in nanotechnology have opened the way for deployment of nanonetworks comprising nanomachines with bio-inspired capabilities inside the body. Deploying nanonetworks and connecting them to the Internet based on Internet of Bio-Nano Things (IoBNT) framework can result in wide range of possible biomedical applications including treatments techniques of nervous diseases. Molecular communication (MC) has been proposed as a communication technology solution to be employed among nanomachines. Since biological systems use most advanced forms of MC, this motivates information and communication technology (ICT) community to develop bio-inspired communication systems at the nanoscale for nervous system diseases such as spinal cord injuries (SCI), which cannot be recovered to the date by any treatment method. In this respect, a framework was proposed for developing ICT-based treatment and diagnosis tools for nervous diseases. According to this framework, understanding of nervous nanonetworks and extracting ICT metrics based on their analysis are the key steps for the development of these techniques. Hence, this thesis focuses on the realistic modeling and information theoretical analysis of spinal cord networks. To this end, we apply existing neuro-spike communication channel models to the particular spinal cord networks to analyze the rate of information flow across them. Based on our analysis, we obtain correlations between several types of spinal injuries and information theoretical metrics. Moreover, we further propose novel ICT-based treatment techniques which can use the advantages aspects of existing and bio-inspired communication/networking methods to recover disrupted communications in the nervous nanonetwork after SCI.