Antalya ilinde ev sineği (Musca domestica L.) popülasyonlarının Thiamethoxam'a karşı direnç durumunun belirlenmesi
Determination of resistance levels of house fly (Musca domestica L.) populations to thiamethoxam in Antalya
- Tez No: 521062
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Musca cinsi içerisindeki birçok sinek türü bakteriler, mantarlar ve parazitler gibi patojenlerin bulaşmasında önemli bir rol oynar. Ev sineği, Musca domestica L. bu cinsin türleri arasında iyi bilinenlerden biridir. Bu çalışmanın amacı Antalya'nın Kemer, Serik, Döşemeaaltı, Kepez ve Konyaaltı ilçelerinden toplanan ev sineği popülasyonlarının thiamethoxam'a direnç seviyelerinin belirlenmesidir. Ev sinekleri, Antalya ilinin beş ilçesindeki ahırlardan 2017 yılı Haziran ve Kasım ayları arasında atraplar yardımıyla toplanmıştır. Toplanan ev sinekleri tül kafeslere (22x22x22 cm) konularak, 4-6 saat arasında laboratuvara getirilmiştir. Popülasyonlar 24±2°C, %40±10 nem ve 12 saatlik fotoperiyot koşullarında yetiştirilmiştir. Direnç seviyelerinin belirlenmesinde F3 nesilleri kullanılmıştır. Bu çalışmada ölüm dozu (LD) ve düşüş sürelerinin (KT) belirlenmesi için thiamethoxam'ın en az dört dozu kullanılmıştır. KT değerini belirlemek için ev sinekleri 5 dakikalık aralıklarda bir saat boyunca gözlenmiştir. Bütün testler kontrol grubu da dahil olmak üzere 3 kez tekrarlanmıştır. Ölen ev sineği sayısı 24 saat sonra kaydedilmiş ve ölüm oranları ile düşüş oranları SPSS kullanılarak karşılaştırılmıştır. LD50 değerleri ile KT50 değerleri probit analiz program kullanılarak belirlenmiştir. Direnç katsayısı (DK), hesaplanan LD50 değerlerinin hassas Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) popülasyonun LD50 değerine bölünerek hesaplanmıştır. Bu tezin sonuçlarına göre, Antalya'daki tüm örneklenen lokasyonlarda thiamethoxam'a karşı çok yüksek direnç seviyeleri bulunmuştur. Ev sineklerinde direnç gelişimini önlemek ve azaltmak için entegre zararlı kontrol yöntemleri uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Many fly species in the genus of Musca play a significant role in the transmission of pathogens like bacteria, fungi and also parasites. The house fly, Musca domestica L. is a well-known species among this genus species. The aim of this research is to determine the level of insecticide resistance against thiamethoxam in house fly populations collected from Kemer, Serik, Döeşemealtı, Kepez and Konyaaltı districts of Antalya. Adults of house flies were collected by using sweep nets from livestock farms from Kemer, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı and Serik locations between June and November 2017. The collected flies were transported in fine muslin cages (22×22×22 cm) within four to six hours. The populations were reared at 24±2° C and 40±10% relative humidity with a 12:12 photoperiod in the laboratory. F3 strain was used for determination of resistance levels. In this research at least four application doses of thiamethoxam were used for the determination of lethal doses (LD) and knock down times (KT). In order to determine KT, the flies were examined at for 1 hour at 5 minute intervals and affected flies recorded. All toxicity tests were repeated three times, including the control group. After 24 h, the number of dead flies was recorded and the percent mortalities and percent knock down rates were compared using the SPSS analysis program. LD50 and KT50 values were determined using a probit analysis program. Resistance factor, RF, was calculated by division of the determined LD50 by the standard WHO sensitive reference LD50. According to the results of this thesis, very high resistance levels to thiamethoxam were found in all sampled locations in Antalya. In order to prevent and reduce resistance development in house flies, integrated pest control methods should be applied.