A proposal for the accounting of derivative financial instruments
Finansal türev ürünlerinin muhasebesi için bir öneri
  1. Tez No: 52108
  2. Yazar: NAHİT ZİNCİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ UMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Finansal Türev Ürünlerinin Muhasebesi İçin Bir Öneri Nahit Zincirli Bu tezin amacı genel muhasebe ilkeleri ile ekonomik faktörleri gözönünde bulundurarak, finansal türev ürünlerinin muhasebesi için bir temel oluşturmaktır. Halen Türkiye'de türev ürünleri bilanço dışı kalemler (Nazım Kayıtlar) olarak değerlendirilmekte ve tarafların bilançolarında ne borç ne de varlık olarak yer almaktadır. Herhangi bir türev ürünü ile ilgili bir işlemin muhasebesi o işlemin hangi amaçla yapıldığına bağlı olarak belirlenmelidir. Finansal ürünler konusundaki hızlı gelişmeler ve sürekli yeni ürünlerin ortaya çıkması sebebiyle kısa zamanda işe yaramaz duruma gelecek ürün bazında muhasebe standardları oluşturmak yerine, tüm ürünleri kapsayan genel muhasebe standardları oluşturulmalıdır. Bu tez türev ürünlerinin teşhis, sunuş, ölçme ve açıklamalarına ilişkin standardlar oluşturmayı amaçlar. Tezde önerilen temel prensiplerin kullanılması şu anda Türkiye'deki finansal türev ürünlerinin muhasebeleştirilmesi problemine önemli ölçüde çözüm getirecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Proposal for the Accounting of Derivative Financial Instruments by Nahit Zincirli The purpose of this thesis is to provide a basis for the accounting for the derivative financial instruments that reflects both underlying economic factors and fundamental accounting standards in Turkey. Currently, in Turkey, derivative financial instruments are accounted for as“off-balance-sheet”items and not presented as assets and liabilities in the balance sheets of the parties to the instrument or the financial institution that is involved. The accounting treatment of derivative financial instruments is determined by the management's intention in entering to the transaction. Due to the continuing process of innovation, general principles of accounting for financial instruments are established. If the standards were developed on an instrument-by-instrument basis, this may result in the development of accounting standards which may out of date when published. The framework set out throughout the thesis tries to develop the standards for the accounting of the derivative financial instruments, which are intended to establish the basis for recognizing, presenting, measuring and disclosing existing types of financial instruments and variations that may emerge in the future. The use of the accounting principles cited in the thesis is expected to solve the accounting problem of derivative financial instruments to a great extent in Turkey.