The effects of ownership structure on corporate performance
Ortaklık yapısının şirket performansı üzerindeki etkileri
- Tez No: 52107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ortaklık Yapısının Şirket Performası Üzerindeki Etkileri Selim Sidi Şirketlerin ortaklıkları yaygın olduğu zaman yöneticilerin kar maksimizasyonu davranışından sapacakları öne sürülmüştür. Ayrıca yöneticiler için üstün "başarının ve ciddi başarısızlığın sonuçları arasında bir asimetri mevcuttur. Yöneticilerin firmadan edindikleri toplam fayda da firmanın büyüklüğü ile artmaktadır. Bu yüzden şirketin yönetimsel kuramı yönetici kontrollü şirketlerin hissedar kontrollü şirketlerden daha az karlı, riskli kararlardan daha çok kaçınan ve daha hızlı büyüyen şirketler olacaklarını söylemektedir. Öte yandan başka bazı araştırmacılar yaygın mülkiyetli şirketlerin de çeşitli yararları olduğuna işaret etmişlerdir. Dolayısıyla batılı ülkelerde ortaklık yapısının şirket performansı üzerindeki etkileri bir araştırma odağı olmuştur. İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının açılması Türkiye'de ortaklığın yayılma derecesini arttırmış olup, bu durumun borsanın önde gelen konumuyla beraber ileriki yıllarda artarak sürmesi beklenmektedir. Bunun için Istanbul Menkul KıymetlerBorsasından seçilmiş bir grup şirket üzerinde, yine borsanın yayınladığı yıllıklardaki verileri kullanarak firmaların karlılıkları, sermaye yapıları ve büyümeleri hakkında bir araştırma yapılmıştır. Regresyon ve ANOVA analizleri sonucu yaygın mülkiyeti i şirketlerin nispeten daha karlı oldukları ve daha hızlı büyüdükleri görülmüştür. Ayrıca Türkiye'de en büyük ortakları finansal kurumlar olan şirketlerin daha az karlı oldukları da görülmektedir. Araştırmanın sonunda bu sonuçların olası sebepleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Effects of Ownership Structure on Corporate Performance by Selim Sidi It has been suggested that when the ownership of a firm is dispersed, its managers will deviate from orof it-maximizing behaviour. Furthermore, there is an asymmetry for these managers between the consequences a* outstanding success and severe failure. Moreover, managers' utility tends to increase with fi^m size. Hence» the“managerial theory o* the firm”says that manager-controlled firms will be less profitable, will tend mare to avoid risky decisions ana grow faster than owner-controlled firms. On the other hand, other scholars have pointed out that there are also benefits associated with the dispersed ownership corporation. Thus, the effects of ownership structure on corporate performance have been a focus of research in Western countries. The opening of the Istanbul Stock Exchange has introduced an increasing degree of ownership dispersion in Turkey too, a phenomenon that is expected to intensify in the coming years with the increasing prominence of the stock exchange. Therefore, we undertake a research on a sample of firms selected from the Istanbul Stock Exchange concerning the profitability, capital structure and growth of firms and using. data from the Exchange's Yearbook of Companies. ivRunning regressions and ANQVAs we see that dispersed ownership firms are somewhat more profitable and grow faster. We also find out that firms with ma jor-f inancial- institutional shareholders &re less profitable in Turkey. As the end of our research, we suggest some reasons for thesa phenomena.