Trabzon ili Düzköy ilçesi Beypınarı merasında farklı gübre uygulamalarının meranın verim, kalite ve botanik kompozisyonuna etkileri üzerine bir araştırma
A research on the efficacy of pasture yield, quality and botany composition of different fertilizer applications on the Beypinari in Trabzon Duzkoy
  1. Tez No: 521088
  2. Yazar: SİNAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma 2014-2015 vejetasyon döneminde, Trabzon İli Düzköy İlçesi Beypınarı doğal merasında, farklı azot ve fosfor dozlarının meranın ot verimi, ot kalitesi ve botanik kompozisyona etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemelerde azotun 5 (0, 5, 10, 15, 20 kg /da) ve fosforun 3 (0, 5, 10 kg/da) kombinasyonu incelenmiştir. Araştırmada, azot uygulamalarının botanik kompozisyonda buğdaygilleri artırdığı, en yüksek kuru ot veriminin (827.3 kg/da) N20P10, ham protein oranının (%16.6) N20P0, ham protein veriminin (134.1 kg/da) N20P5, nispi yem değerinin (112.9) N5P5, sindirilebilir kuru madde oranı (%61.0) ve sindirilebilir kuru madde veriminin (494.8 kg/da) N15P10, en düşük ADF oranının (%35.7) N15P10, NDF oranının (%49.6) N5P5 uygulamalarından elde edildiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, Karadeniz Bölgesinin yüksek rakımlı, buğdaygillerin baskın olduğu bir merada uygun azot ve fosforlu gübrelerin meralarda ot verimi, ot kalitesi ve botanik kompozisyonda önemli değişikliklere yol açtığını, verim ve kalite için en uygun gübre dozunun 15 kg/da saf azot ve 10 kg/da saf fosfor olduğunu ancak araştırma bir yıllık bir çalışma olduğundan uygun bir doz önerisi yapabilmek için araştırmanın bir yıl daha yürütülmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of different combinations of different nitrogen doses with different on the botanical composition, herbage yield and herbage quality of a native pasture in Beypınarı mountain of Düzköy district, Trabzon. In the study different combinations of 5 nitrogen doses (0, 5, 10, 15 20 kg/da) with three phosphorus doses (0, 5, 10, kg/da) were Experiments were conducted during the vegetation period of 2014-2015 in factorial design in the rondomized blocks with 3 replications. The highest averaged dry herbage yield (827.3kg/da) was obtained from the plots applied 20 kg/da nitrogen and 10 kg/da phosphorus. The highest quality values were obtained from the teratment of 15 kg/da nitrogen and 10 kg/da phosphorus. Therefore, the treatment of 15 kg/da nitrogen and 10 kg/da phosphorus could be recommended for pastures of Trabzon province and those with similar ecological conditions. But due to one year results, it was concluded that, the study must be conducted one year mor efor the recommendation of an appropriate combination of fertilizers fort he mentioned pastures.