Farklı çevresel koşullarda yaşayan ortaokul öğrencilerinin motor becerilerinin karşılaştırılması (Trabzon ili örneği)
Comparison of motor skills of middle school students living in different environmental conditions (The case of Trabzon province)
  1. Tez No: 939463
  2. Yazar: ABDULHAMİT AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER CİVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde kent yaşamının getirdiği betonlaşma, yoğun trafik ve teknolojik bağımlılık, çocukların hareket alanlarını kısıtlayarak onları daha hareketsiz bir yaşama sürüklemektedir. Bu durum çocuklarda motor becerilerin gelişimini etkilemektedir. Bu çalışmada kentsel ve kırsal koşullarda yaşayan ortaokul öğrencilerinin bir takım motor becerilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmanın evrenini ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Trabzon ili Ortahisar ve Düzköy ilçelerindeki farklı ortaokullarda öğrenim gören ve beden eğitimi ve spor dersi dışında spor eğitimi almamış toplam 205 (96 erkek, 109 kız) 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemi ile yürütüldü. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Çocuk Beden Koordinasyon Testi (KTK: Körperkoardinations Test für Kinder) kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 27 programı kullanılarak analiz edildi. Analizler sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği saptandı. İkili grupların analizinde bağımsız örneklem t testi, üç ve daha fazla bağımsız grupların analizinde tek yönlü varyans analizi Anova testi kullanıldı. KTK testlerinden elde edilen puan skorlarının karşılaştırılmasında korelasyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Today, concreting, heavy traffic and technological dependency brought by urban life restrict children's movement areas and lead them to a more sedentary life. This situation affects the development of motor skills in children. This study aimed to compare some motor skills of middle school students living in urban and rural conditions. The universe of the study consists of middle school students. The sample group consists of a total of 205 (96 male, 109 female) 5th grade students studying in different middle schools in Ortahisar and Düzköy districts of Trabzon province and who have not received sports education other than physical education and sports lessons. The research was conducted with the quantitative research method. Personal Information Form and Coordination Test For Children (KTK: Körperkoardinations Test für Kinder) were used as data collection tools. The obtained data were analyzed using the SPSS 27 program. As a result of the analyzes, it was determined that the data showed a normal distribution. Independent samples t test was used in the analysis of two groups, and one-way analysis of variance Anova test was used in the analysis of three or more independent groups. Correlation analysis was applied to compare the scores obtained from KTK tests.