Taban izolasyonlu çelik çerçevelerin yapı-zemin etkileşimi dikkate alınarak sismik davranışlarınınincelenmesi
Investigation of the seismic behavior of base isolated steel frames considering the effects of soil-structure interaction
- Tez No: 521097
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada yapı-zemin etkileşimi dikkate alınarak taban izolasyonlu çelik yapıların sismik davranışı araştırılmıştır. Yapısal modellerin sismik analizi için Sonlu Elemanlar Yöntemine dayanan SAP2000 programı yardımıyla sayısal bir model geliştirilmiştir. Gerçekleşmiş olan sismik analizlerde, zemin, sismik izolatör, deprem ve üst yapı özelliklerinin yapı davranışları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Yapı-zemin etkileşimi analizi için direk analiz yöntemi kullanılmıştır. Analizler serbest titreşim analizi ve zorlanmış titreşim analizi olarak iki durumda gerçekleştirilmiştir. Sayısal integrasyon analiz yöntemini kullanarak zaman tanım alanında gerçekleşmiş olan zorlanmış titreşim analizlerinde, üstyapı ve sismik izolatörlerin davranışının nonlineer, zemin davranışının ise lineer olduğu kabul edilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre, doğal serbest titreşim periyodu, rölatif deplasman ve taban kesme kuvveti gibi sismik davranış parametreleri incelenmiştir. Ayrıca sismik taban izolasyonu sisteminin performansını elde etmek için, izolatör performans faktörü tanımlanmış olup, bu faktörden yararlanarak değişik zemin tipleri için izolatörün performansı değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sismik taban izolasyonlu binaların analizi ve tasarımında yapı-zemin etkileşimi etkisi konusununun yönetmeliklerde dikkate alınması için bir temel teşkil edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of soil-structure interaction on the seismic behavior of base-insolated steel structures is investigated. A numerical model based on the Finite Element Method (FEM) has been developed using SAP2000 software for seismic analysis of structural models. In the seismic analysis, the effects of soil, seismic isolator, earthquake and superstructure characteristic on structural behavior are evaluated. The analysis are performed in two cases as free vibration analysis and forced vibration analysis. In the forced vibration analysis performed in the time domain using numerical integration analysis method, the behavior of the superstructure and seismic isolators are assumed to be nonlinear and the soil behavior is linear. According to the results obtained from the analysis, seismic behavior parameters such as natural free vibration period, relative displacement and base shear force are investigated. In addition, in order to obtain the performance of the seismic base isolation system, the isolator performance factor has been defined and the performance of the isolator for different soil types has been evaluated using this factor. Obtained results can be used as a basis for considering the effect of soil-structure interaction in the analysis and design of seismic base isolated buildings in design codes.