Evrensel silahlanma arayüzünün veri dağıtım servisi ile entegre simülatörü
Simulator of universal armament interface integration with data distribution service
  1. Tez No: 521096
  2. Yazar: YILDIZ BEKTAŞ BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uçak Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Evrensel Silahlanma Arayüzü (ESA), mevcut ve yeni geliştirilen platformlara entegre edilecek mevcut ve yeni geliştirilen mühimmat sistemlerinin entegrasyon faaliyetleri boyunca oluşacak zaman ve maliyet kaybını en aza indirgeyecek arayüzü sağlamayı hedefler. ESA ile sunulan kabiliyetin Veri Dağıtım Servisi üzerinden (ing. Data Distribution Service(DDS)) entegre edilmesiyle ESA'nın esnekliği ve modülerliği arttırılmakta ve entegrasyonda farklı arayüzler arasında haberleşme bağımsızlığın sağlanması gerçekleştirilmektedir. Böylelikle ESA entegrasyonu ile sistemlere kazandırılan platformdan bağımsızlık yeteneğine DDS'in sistemlere kazandırdığı haberleşme modülerliği eklenmektedir. Bu tez çalışmasında entegrasyon kolaylığı gösterilmiş ve DDS teknolojisinin uygulanması ile modülerliği arttırılmış sistem tasarımı örneklendirilmiştir. Bu çalışmada Evrensel Silahlanma Arayüzü'nün DDS mimarisi ile entegre edildiği bir simülasyon ortamı geliştirilmiştir. Geliştirilen simülasyon ortamında ESA arayüzü üzerinde tanımlanan ortak mesajlar ile istenen entegrasyonların hızlıca yapılabilmiştir. DDS mimarisindeki dağıtık veri yapısı sayesinde platform ile istenilen mühimmatlarla aynı anda ve istenilen sayıda haberleşme gerçekleştirilmiştir. Böylelikle bu tez çalışmasında ESA ve DDS entegrasyonu ile hızlı bir sistem entegrasyonunun yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Universal Armament Interface (UAI) is an interface that aims to decrease cost and integration time during integration processes between ongoing and developing platforms and ongoing and developing weapon systems, so that they can developed and developing cycle. Integrating DDS in UAI capabilities provides to increase UAI's flexibility and modularity and makes communication dependency between different interface integrations. In this way, provided UAI's platform independency capability added to DDS's communication modularity. In this thesis, integration easiness is shown and increased modularity system design with using DDS technology is exemplified. Simulation environment with integrating DDS architecture and UAI is developed. Desired integrations made quickly with defined common messages in UAI at developed simulation environment. Same number of armament and desired number of armament communicate with the platform at the same time through distributed data structure on DDS architecture. In this way a quick system integration with UAI and DDS integration is shown in this thesis.