Polikarboksilat tipi süperplastikleştiricilerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polycarboxylate type superplasticizers
- Tez No: 521140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRALP ÖZKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, poli(vinil PEG-ko-allil PEG) (VPEG-ko-APEG), poli(izopentenil PEG-ko-allil PEG) (TPEG-ko-APEG) ve poli(vinil PEG-koizopentenil PEG) (VPEG-ko-TPEG) kopolimerlerinin sentezlenmesi ve karakterizasyonu ve bunların çimento harcı üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Kopolimerlerin performansı, benzer VPEG/APEG, TPEG/APEG ve VPEG/TPEG oranına sahip olan VPEG, TPEG ve APEG'in fiziksel harmanları ile karşılaştırılmıştır. Ek olarak, ticari bir MPEG tipi PC, deneylerde kontrol olarak kullanılmıştır. FTIR ve 1H-NMR, kopolimerizasyonun başarıyla yapıldığını kanıtlamaktadır. GPC, kopolimerlerin molekül ağırlığındaki değişikliği göstermektedir. Kopolimerler veya fiziksel karışımlar ile hazırlanan dispersiyon, kıvam koruma ve harçların mukavemeti karşılaştırılmıştır. Kopolimerlerin mukavemetinin ve adsorpsiyonunun, karışımlarınkinden daha iyi olduğu bulunmuştur, buna karşın karışımların kıvam koruması, kopolimerlerinkiyle karşılaştırıldığında daha iyi sonuçlar elde edilmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the synthesis and characterization of the novel copolymers of poly(vinyl PEG-co-allyl PEG) (VPEG-co-APEG), poly(isopentenyl PEG-co-allyl PEG) (TPEG-co-APEG), poly(vinyl PEG-co-isopentenyl PEG) (VPEG-co-TPEG) and the investigation of their influence on the properties of the cement mortar. The performance of the copolymers was compared with the physical blends of VPEG, TPEG and APEG having the similar VPEG/APEG, TPEG/APEG and VPEG/TPEG ratio. In addition, a commercial MPEG type PC was used as a control in the experiments. The FTIR and 1H-NMR proved that the copolymerization was successfully achieved. GPC enlightened the change of molecular weight of the copolymers. The dispersion, flow retention and the strength of the mortars prepared with copolymers or physical blends were compared. It was found that the strength and the adsorption of the copolymers were better than that of blends, whereas flow retention of the blends was better in comparison to that of the copolymers