Üç farklı siman kullanılarak simante edilen döküm restorasyonların tutuculuğuna kavite verniklerinin etkisinin in vitro olarak araştırılması
- Tez No: 27653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ö Z E T Bu çalışmada, 3 farklı yapıştırma simanının dentine bağlanma kuvvetleri üzerine, kavite verniklerinin etkileri invitro olarak incelenmiştir. Üç siman için, 45 adet hiç çürüksüz 20 yaş dişi kullanılmış, daha sonra dişler torna cihazında standart boyutlarda prepare edilmiştir. Adapta modelaj sistemi ile modele edilen mum örneklerin dökümleri indüksiyon cihazında yapılmıştır. 15'er dişten oluşan 3 grup, sırasıyla, l.grup çinko-fosfat siman ile vernikli ve verniksiz olarak,2. grup polikarboksilat siman ile vernikli ve verniksiz olarak, 3. grup ise cam iyonorner siman ile yine vernikli ve verniksiz olarak simante edilmiş tir. örnekler "/.İOO nemli ortamda 24 saat bekletildikten sonra, 0.5 mm/dk ka-Fa hızı ile, testometric cihazında çekme-koparma testine tabi tutulmuşlardır. Sonuçta MPA cinsinden elde edilen bulgular sırasıyla t-testi, varyans analizi ve gerçek önemli -fark testleri ile istatistiksel olarak değerlendirilrniştir. Buna göre vernik uygulanan üç siman grubunda da verniğin dentine bağlanma kuvvetlerini azalttığı bulunmuştur. Vernik uygulanan üç grup siman kendi aralarında karşılaştırıldıklarında, çinko-fosfat simanın, diğer iki simana göre polikarboksilat simanında, cam iyonorner simana göre, yüksek bağ-44 lanma kuvvetine sahip olduğu, yine verniksiz olarak 3 grup siman karşılaştırıldığında ise çinko-Fosfat simanın diğer iki simana göre yüksek bağlanma kuvvetine sahipken, polikarboksilat siman ile cam iyonomer siman arasında fark olmadığı bulunmuştur. Vernik kullanılarak simantasyon yapılacaksa, araştırmamız sonuçlarına göre, öncelikle çinko-Fosfat siman daha sonra polikarboksilat ve cam iyonomer simanlar tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
45 S U M M A R V In this study, the effects of cavity varnishes on the bonding strength o-F three different Luting cements were assesed in vitro. For this purpose, 45 third molar teeth without caries were prepared by using a lathe. The castings of wax patterns mo- delated by Adapta modelling system were achieved in induction machi ne. The teeth were divided into three groups consisting of 15 each. Group 1,2 and 3 consist of casts cemented to teeth by zinc phosphate, polycarboxylate and glass ionomer cements, respecti vely, with and without cavity varnishes for each. After storing in an environment of M.100 humidity for 24 hours, tensi le testing we re applied to samples in Testometric machine. Data obtained as MPA units were analyzed statistically by one-way analysis of va riance, paired-t and little significant differences tests. Results suggested that varnishes used in each cement group decreased the bonding strength to dentin. When three cement groups with varnishes were compared to each other, it was deter mined that zincphosphate cement had highest bonding strength to dentin and polycarboxylate cement higher than glass ionomer ce ment. The comparison between three cement groups without varnis hes indicated superiority of zincphosphate cement again but the re was no difference between polycarboxylate and glass ionomer cements.46 If there is need to use varnish in crown cementation our study results suggest that cement selection order must be as.follows: Zi ncphospahate cement, polycarboxylate cement, glass ionomer cement.