Kompozit malzemelerin enerji sönümleme performansına numune ve tetikleyici geometrik değişkenlerin etkisinin Taguchi metodu ile incelenmesi
Investigation on effects of composite rod and triger geometric parameters on energy absorption performance of composite materials with Taguchi method
- Tez No: 521145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, cam fiber takviyeli plastik (CFTP) kompozit malzemenin deformasyonu ile oluşan spesifik enerji sönümleme (SES) karakteristiklerine, tasarım parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Bu etkilerin boyutlarını belirlemek üzere Taguchi modeli uygulanmıştır. SES oranına etki eden parametreler çap farkı, iç delik çapı, kanal boyu mesafesi ve nozul giriş açısı olarak belirlenmiştir. Çalışmada L8 ve L16 ortogonal dizinleri ayrı ayrı uygulanmıştır. Her bir parametrenin sinyal gürültü oranları hesaplanarak ana etki grafikleri oluşturulmuştur. Buna ek olarak Varyans analizleri (ANOVA) yapılarak regresyon denklemleri belirlenmiştir. Çap farkının, SES oranını en çok etkileyen parametre olduğu görülmüştür. L8 ortogonal dizininde sinyal gürültü oranı için düzeltilmiş belirlilik katsayısı % 91,8 ve L16 ortogonal dizininde ise % 90,4 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada L8 sonuçlarının daha tutarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the parameters of specific energy absorption (SEA) ratio has been investigated for glass fiber reinforced plastic (GFRP) composites by forced through into a narrowed nozzle. These parameters has been identified as diameter difference (between GFRP rod and nozzle hole), hole diameter of the GFRP rod, nozzle hole length and nozzle entrance angle. For this purpose, Taguchi technique was used. L8 array was used selected for the study. Analysis of variance (ANOVA) has been done than effects of parameters were illustrated graphically. In the study it has been seen that effects of the diameter difference and nozzle entrance angle are 83.7% and 13% respectively as the maximum and minimum values. It has been seen that L8 ortogonal array is more efficient.