Experimental investigation of clay brick masonry walls strengthened with composite materials under in-plane effect
Kompozit malzemelerle güçlendirilmiş yığma kil tuğla duvarların düzlem içi etki altında deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 897270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT CEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Düzlem içi etki altında farklı kompozit malzemelerle haricen güçlendirilmiş düşey delikli kil tuğla yığma duvarların kesme davranışını araştırmak için deneysel bir program yürütülmüştür. Bu amaçla laboratuvar koşullarında on adet yığma duvar inşa edildi. Bir referans ve dokuz güçlendirilmiş numune içeren on adet yığma duvar, uygulanan yapısal güçlendirme sistemlerinin ve yığma duvarların düzlem içi kesme davranışını geliştirmeyi amaçlayan konfigürasyonların etkinliğini yorumlamak için diyagonal basınç altında test edildi. Üç tip güçlendirme sistemi; tek yönlü karbon fiber takviyeli polimer (CFRP), çift yönlü karbon tekstil takviyeli harç (CTRM) ve çift yönlü bazalt tekstil takviyeli harç (BTRM) içeren ve her güçlendirme yöntemi için üç farklı konfigürasyon duvarların her iki yüzüne de uygulandı. Deney gözlemleri, maksimum yükler, rijitlikler, maksimum yer değiştirmeler, sönümlenen enerji, yük-yer değiştirme eğrileri ve göçme modları raporlandı ve tartışıldı. Test sonuçları, tüm yapısal güçlendirme sistemlerinin ve konfigürasyonlarının maksimum yükü, maksimum yükte yer değiştirmeyi ve yığma duvarların rijitliğini arttırdığını gösterdi. Bununla birlikte yapısal güçlendirme yöntemi, güçlendirilmemiş duvarların kesme dayanımını ve yer değiştirme kapasitesini doğrudan etkilemiştir. Test edilen bütün numuneler arasında, numunenin her iki yüzüne CTRM tam yüzey kaplama uygulamasıyla güçlendirilmiş yığma duvarın enerji sönümleme kapasitesi ve maksimum yer değiştirme kapasitesi bakımından en iyi performansa sahip olduğu; öte yandan numunenin her iki yüzüne CFRP tam yüzey kaplama uygulamasıyla güçlendirilmiş yığma duvarın ise maksimum yük ve rijitlik açısından en iyi performansa sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An experimental program has been carried out to investigate the shear behavior of vertically perforated clay brick masonry wallettes externally strengthened with different composite materials under in-plane effect. For this purpose, ten masonry wallettes were built in the laboratory conditions. A number of ten masonry wallettes including one reference and nine strengthened specimens were tested under diagonal compression to interpret the effectiveness of the implemented structural strengthening systems and configurations which aim to enhance the in-plane shear behavior of masonry wallettes. Three types of strengthening systems which include unidirectional carbon fiber reinforced polymer (CFRP), bidirectional carbon textile reinforced mortar (CTRM) and bidirectional basalt textile reinforced mortar (BTRM) and three different configurations in each strengthening method were applied on both faces of the wallettes. Test observations, maximum loads, stiffnesses, maximum displacements, dissipated energy, load-displacement curves and failure modes were reported and discussed. Test results indicated that all structural strengthening systems and their configurations increased the maximum load, displacement at maximum load and stiffness of the masonry wallettes. Nevertheless, the structural strengthening method influenced directly the shear strength and displacement capacity of the unreinforced masonry wallettes. Among all the tested specimens, it was determined that CTRM strengthened wallette with full surface overlay application on both faces of the specimen had the best performance in terms of energy dissipation capacity and maximum displacement capacity whereas CFRP strengthened wallette with full surface overlay application on both faces of the specimen had the best performance in terms of maximum load and stiffness.