Canine visceral leishmanisis'in farklı evrelerinde hücresel bağışıklık sisteminin aktivasyonuna ilişkin serum neopterin düzeylerinin araştırılması
Interperation of serum neopterin levels related to cellular immune system in dogs with different stages of canine visceral leishmaniasis
  1. Tez No: 521146
  2. Yazar: KEMAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Visceral Leishmaniasisli (VL) köpeklerde hastalığın farklı evrelerinde hücresel bağışıklık sisteminin aktivasyonuna ilişkin serum neopterin düzeylerinin ortaya konulması amaçlandı. Araştırmanın hayvan materyalini 28' i VL' li, 7' si sağlıklı olmak üzere beş gruba ayrılan toplam 35 köpek oluşturdu. VL tanısında klinik bulguların yanı sıra hızlı ELİSA test kitleri ile İmmun flörosan antikor testi kullanıldı. CVL'li olgularda serolojik, klinik semptomlar ile hematolojik/biyokimyasal bulgular temelinde Leishvet Grubu tarafından bildirildiği üzere aktif şekilde evrelendirilerek dört farklı gruba (her grupta n=7) ayrıldı. Bu bağlamda araştırma grupları; Grup 1: Evre I (Hafif şiddetli olgular); Grup II: Evre II (Orta şiddetli olgular); Grup III: Evre III (Şiddetli olgular); Grup IV: Evre IV (Çok şiddetli olgular) ile Grup V: CVL yönünden negatif ve herhangi bir klinik bulgusu bulunmayan sağlıklı kontrol şeklinde belirlendi. Evreler baz alınarak gruplandırılan VL'li ve sağlıklı köpeklerin neopterin seviyeleri ölçülerek, hücresel immun yanıtın düzeyi ortaya konulmaya çalışıldı. Elde edilen verilerin karşılaştırması ve korelasyonlarının belirlenmesinde geçerli istatistiksel yöntemler kullanıldı. Serum neopterin düzeyleri sırasıyla evre I-IV ile enfekte CVL' li olgularda (minimum-maksimum) 0.40-1.33 mg/dL (evre I); 0.24-2.27 mg/dL (evre II); 0.88-3.83 mg/dL (evre III); 1.30-96.79 mg/dL (evre IV) ve 0.06-1.65 mg/dL (sağlıklı kontrol grubu) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
In the present study the aim was to analyze serum neopterin values indicating cellular iimnun system within different stages of Visceral Leishmaniasis. The animal material of the study consisted of a total 35 dogs, enrolled into five groups, 28 of which were with CVL and 7 healthy. CVL diagnosis was based on one or more clinical findings attributable to the disease subjected to rapid ELISA test kits and IFAT analyses. The dogs diagnosed with VL were classified into 4 different groups (n=7 in each group) established by Leishvet Group based on serological, clinical findings within haematological and to those of serum biochemical findings, In this sense, research groups were determined as; Group I: Stage I (Slight Cases); Group II: Stage II (Mild Cases); Group III: Stage III (Severe Cases); Group IV: Stage IV (Very Severe Cases); Group V: Healthy Control In the blood samples of the dogs with CVL and the healthy dogs categorized according to their stages, Npt well use for detecting inmune response are measured. The numeric data obtained in this study were checked for distribution were subjected to parametric or non-parametric tests for intergroup comparison. Serum neopterin values respectively from stage I to IV in CVL infected dogs (minimum-maksimum) were as follows; 0.40-1.33 mg/dL (stage I); 0.24-2.27 mg/dL (stage II); 0.88-3.83 mg/dL (stage III); 1.30-96.79 mg/dL (stage IV) and 0.06-1.65 mg/dL (healthy control group).