Possibility of political emancipation in Nietzsche
Nietzsche'de siyasal özgürleşmenin imkanı
- Tez No: 521185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİDE ÖMÜR BİRLER CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, Friedrich Nietzsche'nin felsefesinde politik özgürleşmenin mümkün olup olmadığını analiz eder. Halihazırda, Nietzsche'nin politik bir düşünür olup olmadığı zaten tartışmalı bir meseledir. Bu nedenle, literatürde siyasal özgürleşme şeklinde bir kavramsallaştırma bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tez bu teorik boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Nietzsche'nin eserleri modernite hakkında kapsamlı eleştirilere sahiptir. Bu bağlamda, ilk olarak, Nietzsche'de siyasal özgürleşmenin emarelerini gün yüzüne çıkarmak için modernite içinde kavramsallaştırılan siyasal özgürlük teorilerine ve Nietzsche'nin bu teorileri nasıl eleştirdiğine bakmak gerekir. Bu eleştiriden Nietzsche'nin siyaset kavramı çıkarılacaktır. Siyasetin, nihilistler ve anti-nihilistler arasında geçen ve değerler üzerinden gerçekleştirilen siyasal bir mücadele olduğu görülecektir. İkinci olarak, bu politik mücadelenin özneleri ayrıntılı olarak analiz edilecektir. Üçüncü olarak, değerler sorunu tartışılacaktır. Son olarak da Nietzsche için siyasi mücadele sorunu, nihai bir cevaba ulaşmak için detaylandırılacaktır. Nietzsche'de siyasal özgürleşme hakkındaki bu tez, Nietzsche'nin felsefesine farklı bir bakış açısı getirmeye çalışır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes whether political emancipation is possible or not in Friedrich Nietzsche's philosophy. In fact, it is an ongoing debate whether Nietzsche is a political thinker. Therefore, despite the fact that the issue of freedom is analyzed in several other places, political emancipation is not analyzed in the literature. Hence, this thesis aims to fill this theoretical gap. Nietzsche's works have extensive criticisms of modernity. In this regard, firstly, looking at the theories of political freedom, which are conceptualized in modernity, and how Nietzsche criticizes these theories are necessary in order to find out indications of political emancipation in Nietzsche. From this criticism, Nietzsche's concept of politics will be deduced. It will be seen that the politics is the struggle between nihilists and anti-nihilists and it is a struggle of their values. Secondly, the subjects of this political struggle will be analyzed in detail. Thirdly, the problem of values will be discussed. Finally, the issue of the political struggle for Nietzsche will be elaborated to reach a final answer. This dissertation attempts at bringing a different perspective on Nietzsche's philosophy.