Research on structural and artistic progress of violone's transmission to double bass
Viyolonun kontrabasa evrilirken geçirdiği yapısal ve sanatsal gelişim sürecinin incelenmesi
- Tez No: 521184
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ ZAFER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyada ve ülkemizde müzik alanında araştırma yapanların karşılaştığı sorunların en başında farklı terimlendirmelerin yarattığı kafa karışıklığı gelir. Bu güne kadar, kontrbas, kontrabas, bas, telli bas, stand-up bas, direkt bas, akustik bas, bass fiddle, bull fiddle ya da bass viol gibi kelimeler için tek bir terminoloji belirlenmiş değildir. Belli ki, son terim olan bas viyolun çağrıştırdığı anlamlar spekülasyonlara yol açmıştır. Ünlü müzikolog Dietrich Kämper'e göre tarihi sürecindeki belirsizliklerden dolayı halen tartışmalara sebep olan viola da contrabasso ya da kısaca viyolon hakkında bilinen en eski yazıt, 1493 yılında Mantua'dan Roma'ya seyahet eden bir grup İspanyol müzisyenlerine dayanmaktadır. Bu olaydan sonra Isabella d'Este, İtalya'nın Brecia kentinde bulunan Giovanni Kerlino isimli ünlü enstrüman yapımcısına bu enstrümanlardan üretmesini söylemiştir ve viyolonun tarihteki resmi gelişimi başlamıştır. Viyolonun kotrabasa evrilirken gelişimine katkı sağlayan birçok etken vardır. Bunların başında Corelli, Monteverdi ve Zelenka gibi bestecilerin bu enstrüman için yazdığı partiler gelmekteydi. Besteledikleri trio sonat formundaki eserleriyle viyolonu temel bas partileri çalan hantal bir enstrüman olmaktan çıkarıp özgün ve saygı duyulan bir enstrüman haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the primary problem of researchers around the world and in our country is the confusion which caused by terminology. So far, there has been no determined uniq terminology for; contrabass, contrbass, wire bass, stand-up bass, direct bass, acoustic bass, bass fiddle, bull fiddle or bass viol up till now. Obviously, suggested meanings of the last term;“bass viol”has led some speculations. As result of the on-going historical uncertainty of the controversial area, the first known document about viola or contrabasso, briefly violon has been attributed to the Spanish musicians who have been travelled to Rome from Mantau in 1493 according to renowned musician Dietrich Kämper. Following this incident, Brecia, Italy located Giovanni Kerlino has been told to produce these instruments by Isabella d'Este and Violo's official development in history has begun. There are many facts which contributed Contrabass while it has been evolving from Viola. Partitions which have been composed for this instrument by Corelli, Monteverrdi and Zelanka were the significant contributions. These composers have changed the general preception that viola is a cumbersome instrument it just plays dull and basic bass partitions by composing trio sonats and made it into a respected, unique instrument.