Türk Ceza Hukukunda koruma tedbirleri nedeniyle tazminat
'Compensation' because of protection measures in Turkish Penal Law
- Tez No: 521204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ceza Muhakemesi Hukukunun amacı maddi gerçeğe ulaşmaktır. Bu amaca ulaşabilmek, yargılamanın sağlıklı yürütebilmesini ve delillerin korunmasını sağlayabilmek için temel hak ve özgürlüklere müdahale gerekebilmektedir. Ancak bu müdahale yetkililere sınırsız bir hak sağlamamakta, hem uluslararası hukuktan hem de iç hukuktan kaynaklı bazı sınırlar içerisinde insan haysiyeti ve onuruna aykırı olmayacak şekilde yerine getirilmelidir. Çalışmamızda öncelikle kişi hak ve özgürlüklerinin neler olduğu uluslararası ve ulusal mevzuat kapsamında değerlendirilmiş ve hukuk devletinin hangi koşullar altında sorumluluk altında olduğu belirtilmiştir. Daha sonrasında ise ulusal mevzuattaki koruma tedbirlerinin kanuni şartları ve bunlara uyulmaması hâlinde oluşabilecek tazminat sebepleri belirtilerek ulusal ve uluslararası hukukta bu konuda verilmiş yargı kararları değerlendirilmiştir. Tüm bunlar ışığında çalışmamızın son kısmında temel hak ve özgürlüklerin asgari ihlali için devlet adına adli yetki kullanan kamu görevlilerinin gereken dikkat ve özeni göstermelerinin hayati önem taşıdığı, aksi takdirde cezai ve tazminat sorumluluklarının gündeme geleceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the Criminal Procedure Law is to achieve material truth. It may be necessary to intervene in fundamental rights and freedoms in order to achieve this goal, to ensure that the proceedings can be carried out safely and to protect the evidence. However, this intervention should not be contrary to human honor and dignity within the boundaries of both international law and domestic law, in the absence of an unlimited right to the authorities. In this study, firstly we have considered what the rights and freedoms of individuals are in the scope of international and national legislation and under what circumstances the law state is under responsibility. Later on, the legal conditions of the protection measures in national legislation and the judicial decisions given in this respect in national and international law have been evaluated by specifying the reasons for compensation that may arise if they are not respected. All this in mind in the last part of our study, it has been stressed that criminal and compensation responsibilities, which are vital for public officials using judicial power on behalf of the state for the minimum violation of fundamental rights and freedoms.