Ceza Muhakemesi Hukukunda tutuklama
  1. Tez No: 117097
  2. Yazar: TAMER AKGÖKÇE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDAK YOKUŞ SEVÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Koşulların mevcudiyeti halinde, ortada kesin bir karar olmadan hakim kararıyla kişinin hürriyetinden mahrum edilmesi demek olan tutuklama, kişi hürriyetine yönelmiş olan en önemli koruma tedbirlerinden biridir. Kişi hürriyetine yönelmiş olması nedeniyledir ki, kural olarak mahkeme kararına itiraz mümkün değilken istisnai olarak düzenlenmiş itiraz edilebilir mahkeme kararları arasında tutuklamaya da yer verilmiştir. Çağdaş Hukuk Sisteminde haksız tutuklamalara karşı tazminat verilmesi de kabul edilmiştir. Hukuk sisteminde; tazminatla salıverilme ve yurt dışına çıkışın engellemesi dışında tutuklamanın yerini alabilecek bir tedbir bulunmamaktadır. Ayrıca 3842 Sayılı Kanunla tutuklama konusunda getirilmiş yeni düzenlemelere uygulayıcıların tam olarak uyduklarım söyleyebilmemiz maalesef mümkün değildir. Bu nedenle tutuklamanın yerini alabilecek yeni tedbirlere yer verdiğini bildiğimiz CMUK tasarısının bir an önce kanunlaşması ve tutuklama konusundaki uygulamanın da“kanunilik ilkesi”ve "ihtiyarilik ilkesi'ni sıkı sıkıya gözetir bir düzeye ulaştırılması için gerekli tedbirlerin alınması zorunluluğu vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Detention discrîbed as deprivation from liberty by a decision of a judge before any conclusive judgement is one of most important protective measure concerning the personal liberty. While the objection is not possible against the decision of courts, this measure is exceptianally among the decision to reise an objection against is allowed because of its close relation with personal liberties. In contenporary legal systems, compensation for unlawful dedention has been accepted. In the legal system, there is no other protective measure having the place of dedention saving the release on hail and the bon on leaving the country. On the other hand, in practice, it is not possible to state that the new rules on detention regulated by the Law No 3842 have been completely implemented by the law enforcement agenciec. Therefor, the dragt code on on Criminal Code and Prodecure which includes now protective measures in addition to the dedention should be adopted as soon as possible and also the need of necessary measures to be taken in order to provide respect for the principles of“lawflness”and voluntarism" at the highest level should be underlined.