Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı bağlamında ceza muhakemesinde adli kontrol
Judicial control in criminal proceedings in the context of the right to person's liberty and security
  1. Tez No: 962444
  2. Yazar: CEM ALPER AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BİRTEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Ceza muhakemesi hukukunun temel amaçlarından biri, maddi gerçeğe ulaşmak ve ceza muhakemesini etkin bir biçimde yürütmektir. Bu amaca hizmet eden önemli araçlardan biri de koruma tedbirleridir. Koruma tedbirleri, delillerin toplanmasını ve korunmasını, suç isnadı altındaki kişinin yargılama sürecinde bulunmasını ve kamu düzeninin sağlanmasını temin etmek amacıyla, hürriyet başta olmak üzere temel haklara müdahale teşkili ettiğinden, ancak hukukî güvence altında, kanunda öngörülen şartlarla uygulanabilir. Türk ceza muhakemesi hukukunda koruma tedbirleri kapsamında adli kontrol tedbirleri, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda düzenlenmiştir. Ceza muhakemesinde tutuklama tedbiri ile yaşanan ölçüsüzlük ve orantısızlıkları gidermek için ihdas edilen adli kontrol tedbirleri ile tutuklama tedbirine başvurulmadan yargılama sürecinin güvenli bir şekilde yürütülmesi amaçlanmaktadır. Bu tedbir kapsamında uygulanan yükümlülükler ile özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uluslararası hukukta, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile ulusal hukukta önemle vurgulanan kişi hak ve özgürlüklerinin korunması amaçlanmaktadır. Ancak adli kontrol yükümlülüklerinin uygulanmasında bazı uygulama farklılıkları bulunmaktadır. Çalışmamızda adli kontrol yükümlülüklerinin kişi hak ve özgürlüklerine ve ölçülülük ilkesine uygunluğu, uygulamada yaşanan sorunlar, adli kontrol nedeniyle cezanın mahsubu ve tazminat hakkı ile ilgili inceleme ve değerlendirmelerin sunulması amaçlanmıştır. Birinci bölümde adli kontrol tedbirinin hukuki niteliği, şartları ve karşılaştırmalı hukukta gelişim ve uygulanma süreci, ikinci bölümde adli kontrol ile ilgili genel şartlar, usuller, yükümlülüklerin infazı ve kararların yargısal denetimi, üçüncü bölümde adli kontrol yükümlülükleri, dördüncü bölümde adli kontrol yükümlülüklerinin yerine getirilmesi hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde ise adli kontrol tedbiri ve yükümlülükleri ile ilgili sonuç değerlendirmesi ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main purposes of criminal procedure law is to reach the material truth and to conduct criminal proceedings effectively. One of the important tools that serve this purpose is protection measures. Since protection measures interfere with fundamental rights, especially freedom, in order to ensure the collection and protection of evidence, the presence of the person accused of a crime in the trial process and the maintenance of public order, they can only be applied under legal guarantee and under the conditions stipulated in the law. Judicial control measures within the scope of protection measures in Turkish criminal procedure law are regulated in the Criminal Procedure Code No. 5271.With the judicial control measures established to eliminate the disproportionality and disproportionalities experienced with the arrest measure in the criminal procedure, it is aimed to carry out the trial process safely without resorting to the arrest measure. With the obligations implemented within the scope of these measures, it is aimed to protect the rights and freedoms of persons, which are emphasized especially in the European Convention on Human Rights and international law, the Constitution of Türkiye and domestic law. However, there are some practical differences in the implementation of judicial control obligations. In this context, in our study, it is aimed to present the examinations and evaluations related to the compliance of judicial control obligations with personal rights and freedoms and the principle of proportionality, the problems experienced in practice, the deduction of the penalty due to judicial control and the right to compensation. In our study, in the first part, the legal nature and conditions of the judicial control measure and the development and implementation process in comparative law, in the second part, the general conditions, procedures, execution of obligations and judicial review of decisions related to judicial control, in the third part, judicial control obligations, in the fourth part, information was given about the fulfilment of judicial control obligations. In the fifth part, the conclusion evaluation and recommendations regarding the judicial control measure and its obligations are presented.