Costing and pricing in audit firms
Mali denetim firmalarında maliyet hesebı ve fiyatlandırma
  1. Tez No: 52127
  2. Yazar: ALİ İHSAN BOYVADA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ UMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
VI KISA ÖZET Mali Denetim Firmalarında Maliyet Hesabı ve Fiyatlandırma Ali îhsan Boyvada Bu tezde, mali denetim işlemlerinde oluşan maliyetler ve bu maliyetlere dayanarak fiyatlandırma üzerine çalışılmıştır. Ük olarak, denetim hizmetinin ne olduğu, neden gerekli olduğu ve bu hizmetin bazı standartlarmdan bahsedilmiştir. Denetim hizmeti ücretinin belirlenmesi ve bu ücretin oluşumundaki etkili olan faktörler aydınlatılmışür. Denetim hizmeti için önceden belirlenmiş fiyat ve servis maliyetine göre oluşturulan fiyat olmak üzere iki değişik fiyatlandırma yönteminden bahsedilmiştir. Daha sonra, maliyete etki eden değişik unsurların ve denetim hizmeti bütçesi oluştunumasının detaylı açıklaması yapılmıştır. Araştırma, denetim hizmetinin fiyatiandırılması hakkında üç değişik alternatifin incelenmesiyle devam etmektedir. Denetim hizmetinin fiyatiandırılmasında değişik alternatiflerin kullanılması; tek bir direkt maliyet oluşturucu ve tek bir genel masraf katsayısı kullanılarak elde edilen tek bir endirekt maliyet oluşturucu veya birden fazla direkt maliyet oluşturucu kalemler ve tek bir genel masraf katsayısı kullanılarak elde edilen tek bir genel masraf havuzu, genelde farklı hizmet ücretleri oluşması ile sonuçlanır.vu Yukarıdaki ikinci alternatifte, daha fazla sayıda maliyet kalemi direkt maliyet oluşturucu olarak takip edilmiştir ve bu da ikinci alternatifin birincisine göre daha doğru sonuç vermesini sağlar. Denetim firması yöneticileri ve denetim hizmeti alan firmalar çok sayıda maliyet kaleminin endirekt maliyet unsuru olarak takip edilmesini istemezler çünkü endirekt maliyetin, direkt maliyetin belli bir genel masraf katsayısıyla çarpılmasıya elde edilmesi, toplam maliyetin gerçek değerinden sapmasma neden olabilir. Fakat, her maliyet unsurunun da direkt olarak izlenmesi ekonomik olarak uygun değildir. Sonuç olarak, hangi maliyet kalemleri direkt olarak izlenmelidir? Bu sorunun cevabı Türkiye'deki pek çok mali denetim hizmeti veren firmaya ve genelde hizmet sektöründe çalışan firmalara yardımcı olacaktır. Teze, anlatılanlar ışığında hazırlanan bir nümerik örnek de dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Costing and Pricing in Audit Finns by Ali İhsan Boyvada The work described in this thesis is an investigation pertaining to costing and pricing in auditing activities. Firstly, the auditing function is explored answering the question what auditing is, why it is necessary and some standards of auditing are discussed. After that, determination of audit fee is investigated in a broad manner. The variables effecting audit fee level, and the effects of audit fee level on the auditors are elucidated. Two different audit contract types called fixed fee and cost-reimbursement are mentioned. Then, the process of preparing the budget is described with detailed explanations of separate factors contributing to the cost. The research leads eventually to three different alternatives for determining a price for the audit service rendered. Using different alternatives of calculating the audit fee; a single direct cost and a single indirect cost with a single overhead application rate or multiple direct cost items and a single overhead pool with a single overhead application rate usually result in different audit fee levels. More costs are traced as direct in the latter alternative whichmakes it a more accurate alternative than the first one. The managers of the audit firm and the clients prefer the second alternative because tracing more cost items as direct rather than indirect decreases the probability of being overcharged for the client as a result of miscalculation of actual costs by treating many cost items as indirect and calculate their contribution to the total cost by multiplying total direct cost with a predetermined overhead rate. But, it is obvious that tracing all cost items as direct rather than indirect is not economically feasible. So, which cost items should be treated as direct in calculating the final audit fee? Answering this question will help many audit and service sector firms in Turkey. A numerical example of determining the audit fee is also included.