Türkiye mekansal adres kayıt sistemi (MAKS) projesi için bir model önerisi: Görele ilçesi uygulaması
A model proposal for turkey spatial address registration system (MAKS): Application of Gorele district
  1. Tez No: 521282
  2. Yazar: HAZAL URAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'de düzenlenen son yasalara göre 2018 yılı aralık ayı sonuna kadar tüm belediyeler numarataj sistemlerini ve diğer adres bileşenlerini Mekânsal Adres Kayıt Sistemine (MAKS) uygun hale getirmek zorundadır. Bu tür sorunların olması yakın gelecekte ülke çapına yayılacak Kent Bilgi Sistemleri (KBS) uygulamalarına geçişte büyük sorunlar teşkil edecektir. Çünkü yanlış adres verisi girilen KBS'lerde hatalı veya eksik numarataj verileri sistem üzerinden yapılacak öznitelik sorgulaması ve analizlerini olumsuz etkileyecektir. Bu çalışmada öncelikle MAKS ve sonrasında KBS'lere geçiş sürecinde sorun yaşanmaması veya yaşanacak sorunların en aza indirilmesi için numarataj ve adresleme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken hususlar üzerine kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Yeni çıkan yasal mevzuat gereksinimlerini karşılayacak şekilde, KBS ve MAKS için gerekli altyapıların oluşturulmasına yönelik, bir model geliştirilmiştir. Pilot bölge olarak seçilen Giresun ili Görele ilçesinde sorunlar ortaya koyulmuş ve bu sorunlara MAKS ve KBS planlarını destekleyen çözümler getirilmiştir. Bu model örnek uygulama ile test edilmiş, çıkan sorunlar doğrultusunda model revize edilmiş ve son şeklini almıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, it is an obligation to move MAKS (Spatial Address Record System) up to 2018. In this time period there are many challenges and difficulties whilst moving this system. Absolutely, these problems will effect duration for building efficient City Information Systems (also called Urban Inf. Systems). Because of MAKS is base for too many city applications, mistakes about MAKS effects other city services. At this study, problems were researched, at first step MAKS and then City Inf. Systems. After all solution suggestions were generated with field and office studies. A suitable model generated for the pilot area Gorele district Giresun city. The new model minimizes mistakes about address data, solves geocoding problems and it is efficient in terms of navigation in field.