İHA destekli heyelan aktivitesi izleme: Uygulamalar ve açık konular
UUV-assisted landslide activity monitoring: Applications and open issues
- Tez No: 521283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada insansız hava araçları (İHA) tabanlı heyelan gelişiminin izlenmesi yaklaşımı, veri toplama, veri işleme, analizler ve sonuçlar sunulmuştur. Çanakkale ili Sarıcaeli köyünde meydana gelen heyelanın gelişimi dijital kamera entegre edilmiş bir insansız hava aracı (İHA) ve küresel konumlama sistemi (GPS) alıcısı kullanılarak izlenmiş ve takip edilmiştir. Mayıs 2016, Eylül 2016 ve Ocak 2017'de olmak üzere üç farklı ölçüm gerçekleştirilmiş ve hava fotoğraflarına dayalı fotogrametrik yöntemler kullanılarak heyelan ve civarına ait sayısal yüzey modelleri (SYM), sayısal arazi modelleri (SAM), üç boyutlu modeller ve ortomozaikler üretilmiştir. Heyelan üzerinde meydana gelen yer değiştirmeler bu veriler kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, landslide development monitoring approach based on an unmanned aerial vehicle (UAV), data acquisition, data processing, analyzes and results were presented. The development of the landslide that took place in Sarıcaeli Village in Çanakkale Province were tracked and monitored by using a digital camera integrated unmanned aerial vehicle (UAV) and a Global Positioning System (GPS) receiver. Three consecutive measurements were performed on May 2016, October 2016 and January 2017 and digital surface models (DSM), digital terrain models (DTM), three dimensional models and orthomosaics were produced by using photogrammetry methods based on the aerial images. The displacements on the landslide were evaluated based on these datas.