Sürdürülebilir ulaşım politikaları bağlamında ekohareketlilik yaklaşımının incelenmesi ve uygulanması: Bozcaada örneği
Analysing and implementing the ecomobility approach in the context of sustainable transportation policies: Study case of Bozcaada
- Tez No: 521284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER İSMET ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sanayi Devrimi'yle başlayan ve kendini XX. yüzyıl boyunca özellikle gelişmekte olan ülkelerde gösteren aşırı ve kontrolsüz kentleşme olgusu çoğu ülkede hızlı kentsel büyümeyi beraberinde getirmiştir, bunun sonucunda da kentsel saçaklanmaya ve ağır çevresel, sosyal ve ekonomik sonuçları olan motorlu seyahat talebine yol açmıştır. Kentsel ulaşım, sera gazı emisyonlarının önemli bir kaynağı olmanın yanı sıra hava ve ses kirliliği nedeniyle sağlık için de tehdit oluşturmaktadır. Sürdürülemez ulaşım sistemlerinden kaynaklanan trafik sıkışıklığı, yolcu ve yük taşıyıcıları için önemli ekonomik ve verimlilik maliyetlerinden sorumludur. Herkesin eşit bir şekilde katılamadığı mevcut kentsel ulaşım aynı zamanda sosyal eşitsizliğe de yol açmaktadır. Bu tez, sürdürülebilir ulaşım bağlamında çözüm arayışlarını değerlendirmekte ve daha kompakt ve verimli kentsel mekanların oluşturulmasını sağlayan Ekohareketlilik kavramını Organik Ulaşım bağlamında ele alıp bu yaklaşımın benimsenmesine çağrıda bulunmaktadır. Bu bağlamda söz konusu kavramın ortaya koyduğu göstergeleri Bozcaada örneği üzerine uygulamaya çalışmıştır. Aynı zamanda, sürdürülebilir ulaşım modların tercih edildiği sürdürülebilir kentlerin geliştirilmesinde erişilebilirliğe dayalı kent planlamasının rolünü vurgulamaktadır. Bu alandaki başarı, hem insan hem de çevre açısından faydalı olan; daha eşitlikçi, adil, sağlıklı ve üretken kentsel yaşam ortamlarının yaratılması için bir koşul niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of excessive and uncontrolled urbanization, which started with the Industrial Revolution and showed itself during 20th century, especially in developing countries, has caused a rapid urban growth in most countries, resulting in urban sprawl and motorized travel with severe environmental, social and economic consequences. In addition to being an important source of greenhouse gas emissions, urban transport is also a threat to health due to air and noise pollution. Traffic congestion caused by unsustainable transportation systems is responsible for significant economic and productivity costs for passengers and freight carriers. Existing urban transport which is not equally accessible for everyone also leads to social inequality. This thesis examines the search for solutions in the context of sustainable transportation and calls for the adoption of Eco-mobility in the context of Organic Transport, which enables the creation of more compact and efficient urban spaces. In this context, we have tried to apply the indicators that the concept has revealed on the example of Bozcaada. At the same time, it emphasizes the role of accessibility-based urban planning in the development of sustainable cities where sustainable modes of transportation are preferred. Success in this area is beneficial to both humans and the environment; is a condition for the creation of more equitable, healthy and productive urban living environments.