Hedging property of various investment instruments against inflation during April 1988
- Tez No: 52129
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Türkiye'de son dönemlerde görülen yüksek enflasyon oranlan, hangi yatırım araçlarının enflasyona karşı koruma sağlayabileceği, konusuna ilgiyi çekmiştir. Bu çalışmanın amacı; 1988-1995 yılları arasında Türkiye'de hangi yatırım araçlarının, enflasyonun beklenen ve beklenmeyen bileşenlerine karşı, hangi oranda koruma sağladığını ortaya çıkarmaktır. Çeşitli yatırım araçları getirilen; USD, DM, döviz sepeti, altın, IMKB yatırımları, interbank gecelik faiz oranları ve 3 aylık hazine bonoları, aylık Tüketici Fiyatları Endeksindeki değişimlerle karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu çalışmada ilk olarak enflasyon rakamlarını, beklenen ve beklenmeyen bileşenlerine ayırabilmek için otoregresiv bir model yaratılmaya çalışılmıştır. İkinci aşamada, yatırım araçlarının enflasyona karşı koruma oranlarını ortaya çıkarabilmek için, getirilen ile, enflasyon rakamları kullanılarak regresyon analizleri yapılmıştır. (İlk olarak gerçekleşen enflasyon rakamları kullanılmıştır, daha sonra enflasyon beklenen ve beklenmeyen bileşenlerine ayrılarak, analizler tekrarlanmıştır.) İncelenen zaman aralığında, enflasyon oranlarının ve yatırım araçlarının getirilerinin özelliklerini daha iyi anlayabilmek için, bu çalışmada ayrıca temel, açıklayıcı, istatistiksel bilgiler ve ilgili grafikler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent periods of high inflation figures in Turkey have focused interest on the question of which assets, if any provide effective hedges against inflation. The purpose of this study is to estimate the extent to which various assets were hedges against the expected and unexpected components of the inflation rate during 1988 - 1995 period in Turkey. Returns on various assets ; USD, DM, FX Basket, gold, Istanbul Stock Exchange investments, Interbank O/N interest rates and 3 months treasury bills, are analyzed in comparison to monthly CPI inflation figures. In this study, first an autoregressive model is developed to generate expected inflation figures, such that inflation is intended to be divided into its expected and unexpected components. In the second step regression analysis have been run on asset returns and inflation figures (first including realized inflation, later dividing inflation into expected and unexpected components), in order to see to which extent, assets provide hedge. Also basic descriptive statistics and related graphs are available in this study for better understanding of properties of asset returns and inflation figures for the time period analyzed. IV