Yapay kayın (Fagus orientalis Lipsky) meşceresinde sıklık bakımı sonrasında meşcere kuruluşu ve artım-büyüme ilişkisinin karşılaştırmalı analizi
Comparatively analysis of the stand structures and the increment-growth relations after release cutting in stand of oriental beech (Fagus orientalis Lipsky)
- Tez No: 521296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YÜCESAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma kapsamında, Trabzon Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Düzköy Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde bulunan, yapay gençleştirme çalışmaları ile tesis edilmiş Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky) meşcerelerinde uygulanan sıklık bakımı müdahalelerinin, o meşcerenin artım ve büyümesi üzerindeki etkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Aynı deneme alanında 2012 yılında elde edilen artım büyüme değerleri ve bu çalışma sonucunda elde edilen 2017 yılı artım büyüme değerleri ile karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, homojen yetişme ortamı koşullarına sahip olan saf, aynı yaşlı ve yapay yolla oluşturulmuş kayın meşcerelerinden, 2 farklı müdahale şiddeti uygulanan kısımlardan alanı temsilen 6 adet 20x20=400 m2'lik örnek alanlar alınmıştır. Çıkarılan meşcere profilleri yardımıyla meşcere kuruluşları tespit edilmiş ve her örnek alanı temsilen belirlenen ağaçlar üzerinde gövde analizi uygulanmıştır. Elde edilen gövde analizi sonuçlarına göre 2008 ve 2009 yıllarında iki ayrı müdahale şiddeti uygulanan alanlarda gerçekleştirilen sıklık bakımı çalışmalarının meşcere gelişimi üzerindeki etkisi ve bireysel istikrarlılık değerleri karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Büyüme ilişkileri değerlendirildiğinde, 2008 ve 2009 yılında sıklık bakımı uygulanan alanlarda önceki dönem itibariyle beklenen gelişimin ilerleyen dönemde ortaya çıktığı ve bu gelişimin %19 müdahale şiddeti uygulanan alanlarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bireysel istikrarlılığın ise % 19 müdahale şiddeti uygulanan alanlarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of release cutting on increment and growth were comparatively analysed in Fagus orientalis (Fagus orientalis Lipsky) artificial stand in Düzköy District, Increment and growth values obtained in 2012 in the same sampling area were compared with the values obtained in 2017. For this purpose, six sampling plot were taken from the pure, same aged and artificial beech stands in size of 20x20=400 m2 which have homogenous habitat conditions and representing two different thinning intensity. Stand structures were determined by the help of stand profiles and stem analysis were carried out on the stems represent the sampling plot. According to the obtained stem analysis results, the effects of the release cutting on the stand development and individual tree stability were compared comparatively. According to the growth relations, it has been determined that the expected development in the previous period appeared in the later period both in low thinning intensity and high thinning intensity and the development was in better degree where the high thinning intensity were applied. Individual stability values were better in the sampling plots where the low thinning intensity was applied. But, there were no significant difference between individual stability degrees in the sampling plots.