The relationships among academic self-efficacy, academic optimism, family income and academic achievement
Akademik öz-yeterlik, akademik iyimserlik, aile geliri ve akademik başarı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 521297
  2. Yazar: HANİFE HİLAL ŞENAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin akademik öz-yeterlik, akademik iyimserlik, aile geliri ve akademik başarıları arasındaki ilişkiyi test etmektir. Çalışmada hedeflenen tüm değişkenlerin öğrenci başarısı ile doğrudan ilişkisi olacağıdır. Veri toplamak amacıyla öncelikle Akademik Öz-Yeterlik ve Öğrenci Akademik İyimserliği ölçekleri Türkçe'ye çevrilmiştir. Sonrasında öğrencilerin demografik bilgileri, aile geliri, sosyoekonomik statüleri ve genel not ortalamaları ile ilgili sorular içeren bir form hazırlanmıştır. Çalışmanın örneklemi uyarlama çalışması için 274, ana çalışma için 777 katılımcıdan oluşmaktadır ve veriler Manisa ilinde bulunan 8 ilçeden toplanmıştır. Yapısal Eşitlik Modellemesi analiz sonuçları akademik öz-yeterliğin başarıyı yordayan en güçlü değişken olduğunu ve de hem aile gelirinin hem de akademik öz-yeterliğin başarıyı doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrenci akademik iyimserliği ölçeğinin akademik vurgu ve okula aidiyet boyutları vii başarıyı yordayamamış, sadece okula değer verme ve öğretmene güven boyutlarının öğrenci başarısı üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to investigate the relationships among students' academic self-efficacy, academic optimism, family income and academic achievement. The hypothesis of the study was that all the variables might be directly correlated with student achievement. For the data collection, firstly Academic Self-Efficacy and Student Academic Optimism scales were translated into Turkish. Later, a form including questions regarding demographic information, family income, socioeconomic status and cGPA of students was developed. The sample of the study consisted 274 participants for the adaptation study and 777 participants for the main study and the data were collected from 8 different districts in Manisa. The results of the Structural Equation Modeling analysis revealed that academic self-efficacy is the strongest predictor of achievement and that both family income and academic self-efficacy directly affect achievement. Moreover, academic press and belonging to school dimensions of student academic optimism failed to predict v achievement and only valuing school and trust in teacher dimensions were found to have an impact on student success.